| gigibecalifan a întrebat:

Aceasta intrebare poate va parea mai ciudata.Cu ce ma ajuta sa fiu un elev bun si sa am note mari la scoala?
Anul acesta am intrat in clasa a 9-a.In scoala generala am avut note mari si chiar si acum am note bunicele.Ideea e ca nu ma simt deloc motivat sa invat.Nu m-au inspirat niciodata notele mari, competitia cu alti elevi sau felicitariile profesorilor/parintilor.Nu m-am simtit niciodata implinit din cauza scolii.

Sincer am observat ca imi este tot una daca la o materie trec cu 10 sau cu nota mai mica.Acum o sa aud raspunsuri de genul "daca nu inveti la scoala ajungi un prost".La scoala se predau multe informatii care nu vad ce ma pot ajuta, si care le uit complet dupa 2 luni.Domeniul in care vreau sa ma axez in viata nu are de a aface cu 90% din lucrurile care se predau la liceu.

Nu vreau sa fiu inteles gresit,sunt materii sau anumite capitole din unele materii care ma intereseaza si imi plac,dar putine! Deci, ce rost are sa invat ca sa iau note mari?

Răspuns Câştigător
| Rbc_Rebeca_1991 a răspuns:

Buna.Nu e normal sa te intereseze notele nicidecum.Tu trebuie sa inveti pentru tine nu pentru note.Din generala am avut "bube" cu notele.Am avut media generala mica, dar m-au salvat notele din examen foarte mult.Acum,la liceu fiind situatia este fix invers.Am medii enorme si capul GOL, inca putin ai vine bacu'. Deci nu inveti sa iei note mari ci inveti pentru tine.Ideea e sa iti placa materiile la care dai bac, ca in rest e de ajuns sa nu ramai la celelalte (Y) parerea mea.

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Asta simt si eu, dar oricum, "nu lua scoala in serios, dar termin-o". Nici mie nu imi place, dar trebuie sa inveti unele chestii pentru BAC.

| BellaCullen14 a răspuns:

Te inteleg, si de multe ori si eu imi pun intrebarea asta. Sunt tot in clasa a 9a. La BAC niciuna din mediile anilor nu are importanta, si la fel si in viata. Cine te intreaba ce medie ai avut la fizica sau mate? Totusi este foarte bine sa ai o cultura generala care, desi nu te ajuta acum, te va ajuta in viitor. Adica, de exemplu, daca mergi intr-o tara straina unde nu este ghid roman iar tu nu stii engleza sau alta limba ce faci? Sunt covinsa ca raspunsul asta probabil nu te-a lamurit nici macar pe jumatate, insa vei intelege ca nu trebuie sa tocesti ca sa ai 10 la toate, dar nici nu trebuie sa ajungi aproape de repetenta la materii la care te-ai pricepe. happy

| Rekibi_Ali_1977 a răspuns:

.