| wildstrawberry a întrebat:

Bună seara! Am nevoie de câteva sfaturi. Am 19 ani şi sunt primul an la Facultatea de Psihologie si Stiinţele Educaţiei, specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar. Îmi plac copiii mult,dar am,şi am avut parte numai de descurajări : " Că se plăteşte puţin, că o să-mi dea dureri de cap lucrul cu mulţi copii", unii colegi,în timpul liceului, îmi spuneau că am învăţat atât ca să mă fac educatoare. Dar ce m-a făcut să mă gândesc mai mult a fost ceea ce mi-a spus o doamnă învăţătoare despre inspecţiile grele şi solicitante, despre examenele pentru toate gradele şi toate cele! Toată viaţa o să învăţ şi o să stau numai în evaluări,inspecţii şi testări? Eu vreau să scap cât mai repede de şcoală şi de învăţat...

Uneori mă gândesc că nu am ales ce trebuia,sau că o să fie prea greu...dar nu ştiu ce altceva aş putea face,ţinând cont că am fost la uman şi, implicit, nu mă descurc cu ştiinţele exacte.

Deci... întrebarea mea este următoarea :Chiar aşa de greu este? Chiar atât de obositori sunt copiii? Sunt tare in dubii, uneori mă bate gândul să renunţ, dar nu ştiu încotro s-o apuc.

Sugestiile, opiniile, experienţele şi sfaturile voastre m-ar ajuta mult! Vă mulţumesc!

4 răspunsuri:
| wildstrawberry explică:

Aha! Si mie imi place love struck am si dat bacul la geogra..foarte fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic dar, acea invatatoare are dreptate si eu aveam acelasi vis, am rude care sunt profesori si crede-ma mi-au spus acelasi lucru, chiar daca nu pare, copii sunt foarte obositori + inspectiile+ alte examene, intr-adevar ca profesor toata viata ai de invatat, de tocit, profa mea de romana ne spune ca isi va lua 3 zile liber ca sa isi invete la nu stiu ce, are 2 examene in aceeasi zi si nu mai spun ca la sfarsitul anului trecut ai-a luat liber mai bine de 2 saptamani ca sa invete pentru ca a avut examene, (o apreciez, sta bine cu nervii), ca incepator vei avea salariul 7 milioane, daca ai o medie mare la bac te-as sfatui sa incerci si altceva, dar daca asta este visul tau...

| wildstrawberry explică (pentru anonim_4396):

Ce altceva? Ca asta e a doua mare problema, ca nu stiu ce altceva as putea face... Tu de exemplu daca nu ti-ai urmat visul, spre ce te-ai orientat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wildstrawberry):

Pai sunt inca in liceu clasa a 11 a, nici eu nu stiu, sunt total confuza, o sa le cer parerea anumitor profesori tinand cont de faptul ca imi place foarte mult geografia