| Anaanutza28 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns la o intrebare: daca plec de acasa cu prietenul meu poate pati ceva? ( Mentionez ca el are 18 ani eu 16 ani si nu mai pot sta acasa deoarece relatia cu el imi este interzisa, parintii mei sunt divortati si eu stau cu bunicii de pe mama. Bunicii mei au un caracter mai violent, nu ma inteleg si nu imi ofera sprijin absolut deloc. Am incercat sa facem totul cu acordul lor si nu s-a putut si mai ales m-au mai si batut. ) Va rog incercati sa ma intelegeti si sa imi raspundeti serios! Va multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Poti apela la Protectia Copilului daca bunicii tai te bat... in legatura cu fugitul de acasa, nu cred ca asta e o solutie.Crede-ma, vei regreta... incearca sa rezolvi problema asta in alta modalitate.Cu parintii tai nu poti vorbi?

| crytical a răspuns:

Sa pleci cu el unde? Bineinteles ca poate pati ceva, el e major tu esti minora, pentru tot ce ti se intampla tie raspunde el.

| Thunderstruck a răspuns:

Pleaca de-acasa, asta se numeste selectie naturala, indivizii cei mai adaptati supravietuiesc.

| Wehrmacht a răspuns:

Parintii tai pot sa se duca la politie si sa te aduca cu forta. Poti sa astepti sa termini scoala, sa ai o sursa de bani sau ceva si dupa aia sa pleci.

| Anaanutza28 explică (pentru Wehrmacht):

Ideea este ca nu se mai poate sta cu astia in casa. Nu stiu ce sa mai fac. Dar cineva tot spunea ca de la 16 ani am discernamant si daca declar ca am vrut eu sa merg cu el si ca viata cu bunicii imi este imposibila, el poate avea probleme?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Anaanutza28):

Cred ca da.Cauta o intrebare asemanatoare la Legislatie, Politic&Social sau posteaza acolo.

| Medema a răspuns:

Termina-ti scoala ma fata lasa Doamne iarta-ma futaiul! Tara e plina de tarfe, analfabeti si copii facuti la betie si prostie! Unele dupa ce avorteaza constientizeaza cat de proaste sunt!

| Anaanutza28 explică (pentru Medema):

Auziti nu degeaba am scris ca as dori sa fiu inteleasa macar aici. Eu, in casa cu aceste persoane nu pot sa mai stau. Violenta ma domina si eu nu pot sa ma impun in fata lor. Vreau sa am o scoala dar asta nu cu pretul sanatatii mele morale si psihice.

| OnuOnulică a răspuns:

Sa nu te gandesti sa pleci de acasa.
Ai face cea mai mare greseala posibila.

| ElenaSA a răspuns:

Daca ai tai fac plangere pe undeva ar putea sa o incurce.Deocamdata esti minora.

| Anaanutza28 explică (pentru ElenaSA):

Am vazut la alte raspunsuri la intrebari de acest gen ca eu pot declara ca a fost de buna voie ( ca cica am discernamant) si nu se poate intampla nimic.

| Anaanutza28 explică (pentru ElenaSA):

Dar daca imi dau acordul ca a fost din proprie dorinta ( pentru. ca am discernamant de la 16 ani ) mai poate avea probleme? Exista vreo sansa sa nu fim gasiti? Si cat termen are o plangere de disparitie?