| Andreeaabbb22 a întrebat:

Bună,am 16 ani și incă puțin,întrebarea mea e următoarea:Am un prieten major,vreau să mă mut cu el,dar unul dintre parintii mei nu e de acord,ce pot face? Baiatul este serios, are venit, daca se poate o sa dea si o declaratie, gen...precum ca ma ia pe raspunderea lui si ca eu sunt de acord. Daca plec la el,politia va interveni?
Ps; plec din cauza tutorelui meu,deoarece are limbaj vulgar,nu munceste pentru mine, nu-mi ofera conditii si majoritatea timpului este violent.Iar celălat parinte e de acord, dar nu e tutorele meu.
(Parintii mei sunt divorțați).
Va rog să răspundeți cu seriozitate si cu buna informare.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca sa stai cu iubitul si acesta nu trebuie sa dea nici o declaratie nicaieri, de altfel declaratia n-ar avea nici o relevanta.
Politia nu are nici o atributie pentru reintoarcerea la domiciliul actual, pana ce tutorele n-ar obtine o hotarare judecatoreasca prin care sa fii obligata sa te reintorci la domiciliul lui. Aceasta hotarare se poate obtine doar in urma unui proces in care tu poti invoca faptul ca ai conditii mai bune la domiciliul iubitului decat la cel actual.
In orice caz este bine sa gandesti cu capul si nu cu inima la ce vei face pe viitor, respectiv unde ti-ar fi mai bine din toate punctele de vedere.

8 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

E imposibil fara acordul tutorelui. Doar Protectia Copilului te poate lua, dar nu sa te dea asa. Sper din tot sufletul ca omul acela nu e "iubitul". Ai mare grija, ca naivitatea te impinge spre prostii. E usor sa impresionezi un copil, nu e sigur ca respectivul e doar un înger trimis tie. Doamne fereste de un incident neplacut. Parintele care nu-ti e tutore e de acord deoarece nu-l interesezi, celalalt se gandeste la binele tau, chiar daca te jigneste, te iubeste. Vezi-ti de treaba, stai tu cu părintele tau, ca habar nu ai ce faci. Nu cred ca omul ala matur are nevoie de un copil de crescut, cred ca are nevoie de altceva. Nu face vreo prostie pe care s-o regreti toata viata.

| Andreeaabbb22 explică (pentru Plato):

Mulțumesc pentru sfat! O să am grijă.

| Stropdeploaie a răspuns:

Adevarat raspuns ai dat!

| SG1995 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Mersi am cunosciyut un caz în localitate, tipa a stat ca dobitoacă 20 de ani să fie abuzată, a-și făcut 3 plozi cu el, deși realizeaz că în unele cauze că ele și-o caută, stau ani de zile ca dobitoacele cu cretin și apoi că toți bărbați sunt impecili.

| Andreeaabbb22 explică (pentru SG1995):

Depinde de femeie, dacă femeia a fost cum a fost, nu înseamnă că toate suntem așa.winking

| SG1995 a răspuns (pentru Andreeaabbb22):

Nu e vorba de tine, e vorba de el. Te duci la el, și peste ceva timp ai să vezi că te izolează social, pe urmă numai poți continua școala, nu ai un loc de muncă și devi dependentă de el. Vei răbda cam orice abuz pentru că așa vei fi "dresată" să taci și să asculți. Cunosc doar un caz în sat, dar volutariatul făcut la o asociație în care veneau femei și povesteau tot exact același tip de tratament ar trebui să dea de gândit. Toate erau minori când s-au căsătorit, dependente de soț social și economic, au plecat doar în al 12 lea ceas când, ei bine soții lor mai aveau puțin și le omora. Au trebui să o ia de capăt cu copii mari. Deci dacă fugi cu el, da ești dobitoacă și meriți tot ce o să pățești că ai fost avertizată. Iar de poliție dacă nu stai la oraș nu mi-aș face grij, știu caz când aia dobitoacă 15 s+a dus la unu de 18, a trimis ta-so poliția, și ăia au întrebat-o doar dacă vrea să se întoarcă acasă sau rămâne cu el. Cam atât și eficiența poliției.

| Ana2018 a răspuns:

E foarte usor sa stai in spatele unui telefon si sa jignesti. Pana nu esti in ghetele acelei persoane nu sti tot ce a dus ca ea sa aleaga ce a ales. Noi vedem jugniri si cand nu ni se adreseaza noua, nu ne dor, dar cand cineva te jigneste si atat de usor, doare, iar acea persoana nu isi da seama ca face asta.

Si eu am fost intr-o familie care se certa non stop, toti copii radeau de mine ca se auzeau tipete si injuraturi pe geam, in fiecare seara ma duceam in bucatarie luam un cutit si voiam sa ma omor dar ziceam ca nu stiu sa o fac cum trebuie si doar o sa ma ranesc si atunci mai tare or sa tipe parintii mei.
Cand am putut m.am mutat cu un baiat doar ca sa scap.Nu pot sa zic ca a fost rau doar ca viata lui se ducea in alta directie.
A trecut, dar cum m.au afectat vad zi de zi, am avut si eu seria mea de abuzuri, unele care au lasat semne permanente. Abuzurile psihice sunt mult mai periculoase ca cele fizice.
Cand ma uit inapoi, vad ...multe...
Am cunoscut oameni care au facut alegeri gresite, iar pentru ca voiam cu nerabdare sa primesc afectiune din partea cuiva, am ajuns sa primesc din partea celor care faceau lucruri gresite. Asta m.a facut si pe mine sa gresesc pentru ca alta viata nu aveam, in alte parti nu ma primea nimeni.
Este foarte greu cand nu ai incotro.

Gandeste.te ca si altii au foat sunt si vor fi in situatii urate de mici. Cand o sa mai cresti o sa te uiti inapoi si o sa vezi ca nu este usor sa faci ce stii ca este corect. O sa zici cum am ajuns sa fac asta, cum am ajuns aici. Nu se intampla peste noapte, sunt multe care incet incet te duc intr-o directie, de aceea este atat de greu sa te schimbi.

O sa treci prin multe, dar daca esti o fata cu inima buna si iti vei pastra mereu imaginea cum vrei sa fii, o sa ajungi acolo unde vrei, chiar daca poate acum este greu si pare imposibil.