| Asenav a întrebat:

Am o problema sau mai bine zis cateva probleme. 1.La scoala majoritatea colegilor mei stau in case/apartamente mari,iar eu stau intr-o garsonie. Am laptop,PC, tableta si telefon, dar am strans bani multi ca sa imi iau tableta si telefon.Am la tara o casa foarte mare, dar mami nu vrea sa ne mutam acolo. Nu pot aduce nici un coleg la mine in casa pentru ca e mica si sunt lucruri ingramadite. Totusi am camera mea. Slava domnului! Credeti ca la liceu parintii mei se vor muta la tara? Acum sunt a 7-a. 2. Mereu cand o intreb ceva pe mama mea incepe sa urle. Si daca ii spun ca m-a lovit cineva tot eu sunt de vina ca am iesit din banca. Nu am voie nici la baie sa ma duc. O.o Mi-as dori sa scap de ea. 3. Am o prietena si ma cicale mereu cu venitul la mine acasa. Vrea sa vina doar sa se joace pe calculator. Ce credeti? E o prietena adevarata sau nu?

3 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

1. Fiecare se descurca cum poate. Nu conteaza prea mult unde stai sau ce telefon ai sau ce tableta ai sau daca n-ai deloc. Important este sa gasesti persoana careia sa nu-i pese asta.
Nu trebuie sa-ti aduci toti colegii acasa, la urma urmei e un cadru intim si nu e bine sa bagi in casa pe oricine.
Fa-ti un prieten bun, crede-ma ca n-o sa-i pese unde stai.
Incearca sa iti distribui lucrurile din casa astfel incat sa faci mai mult loc, te descurci tu.
2. E evident ca mama ta procedeaza, din punctul meu de vedere, gresit. Dar incearca sa privesti altfel lucrurile, probabil e o persoana foarte ocupata si foarte stresata si astfel nu mai are rabdare sa discute cu tine. E gresit, asa mai face si mama mea uneori.
Pe de alta parte, chestia cu bataia, pai de ce iei bataie? Probabil mama ta considera ca doar va jucati dar daca e ceva serios insista pe idee.
3. O persoana care vrea doar sa profite de tine si de bunurile tale nu prea e binevenita in casa si viata ta.
Ai grija de tine!

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Pai haide sa incercam sa le luam pe rand 1. Asta este posibilitatea parintilor tau si nu ai ce face.NU TREBUIE sa ii condamni pentru asta.Si daca cineva te intreaba daca poate sa vina la tine ii poti spune ca nu te lasa mama ta (asta mi se pare foarte corect), sau ca ai treaba. 2. Ar trebui sa ii spui sa nu mai tipe la tine ca poti intelege si daca vorbeste frumos.Si mai gandeste-te odata in legatura cu "Mi-as dori sa scap de ea" eu ti-as sugera sa nu mai zici asta niciodata (NICI LA NERVI)daca doamne fereste nu va mai fi iti va fi FOARTE! FOARTE! greu. 3. In legatura cu prietena ta...ar trebui sa o lasi mai usor..Clar este o prietena la interes si te sfatuiesc sa incerci sa iti "triezi" prieteni.Gaseste-ti un prieten/prietena care chiar sa fie PRIETEN.Prieten inseamna foarte mult...rar gasesti un PRIETEN adevarat.Succes!

| AlicefromWonderland15 a răspuns:

Logic că nu e o prietena adevarata daca vrea sa vina la tine doar ca sa se joace pe calculator