| anonim_4396 a întrebat:

Buna Seara.Am probleme foarte mari cu parinti..Deci ieri am venit la ora 21:12 eu am intarziat doar 12 minute. a inceput mama sa ma batasad a mai inceput sa ii dau telefonul sa verifice mesajele crying dar eu am zis,ca nu mai am baterie, eu am mintit, eu am apucat doar la primite, aveam si la expediate, si a vazut... ea a zis ca de ce nu a raspuns. ea trimis un mesaj, el a raspuns, si a incepjt sa zica ca undwe sunt...etc. si dupa aia a vazut mess-ul.....ca de ce zic asa...a inceput sa zica prostioare. ca am facut s. nu mai prostioare..nu pot sa fac ce vreau am 16 ani... daca ma duc afara trebuie sa zic unde, cu cine, suna sa vada daca este adevarat. nu pot sa mai suport. crying( daca vine vorba despre baieti, nici nu vrea sa auda,... Pe 1 noi am dat teza la mate. si eu am luat un 4... teza a fost foarte foarte grea..cand i-am aratato, a inceput sa arunce in mine cu tot ce prindea.crying((((((( sa ma bata cu cureaua. mau pedepit foarte rau. ce sa fac?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca parintii au probleme cu tine, nu tu cu parintii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au trecut 7 ani. Sper că toate acestea au rămas un vis urât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum ai scris nici clasa doua nu zici ca esti, daca ia 16 ani crezi ca esti destul de matur/a ca sa-ti faci de cap? Daca stateai in casa si invatai, daca depuneai efortul de a fi atent/a la ce preda profesorii sunt sigur ca acum aveai alta viata, daaaaarrr. dupa fapta si rasplata, mincinosule/mincinoaso!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ţi-a făcut.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Toata faza gresita este ca nu trebuie sa te bata! nimic nu se rezolva din bataie off!

| FantasyBoy a răspuns:

La 16 ani cat ai tu, e stupefiant ce-ti face mama ta, e posibil sa fie bolnava mintal, acceptand un asemenea tratament risti sa ramai traumatizata pe viata, la 16 ani ar trebui sa ai boyfriend si in nici un caz nu are dreptul sa verifice unde ai fost, atat timp cat tu nu i-ai dat un motiv serios. Adreseaza-te autoritatilor, nu are dreptul legal sa te maltrateze prin bataie sau intimidari grave.
http://andpdca.gov.ro/w/1586-2/

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Sa inveti sa te exprimi corect in limba romana straight face

| anonim_4396 explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Corect!

| ZendyTeam a răspuns:

In primul rand, incearca sa ii dovedesti ca te poti descurca si singura, sa ii castigi increderea, si ca poate avea incredere in tine, spune-i cu frumosul, incearca sa vorbesti cu ea cand e calma, bucuroasa, nici decum prost dispusa, mai apeleaza la frate, sora mai mare daca ai, daca nu la tata, si incearca sa te "spovedesti" si se va rezolva situatia intr-un final zic eu.

Mama ta reactioneaza asa pentru ca nu are incredere in tine, pentru ca tu nu ii dovedesti ca la scoala esti cat de cat ok, faci prostioare, nu asculti de ea, ea nu iti vrea raul, un parinte intotdeauna iti vrea binele asa sa stii, si vrei nu vrei sunt ai tai, ai acelasi sange.

Stima Zendy (Mut Iosif-Ilie).

| iubaretulcata a răspuns:

Este foarte normal sa stie ce faci la virsta ta de 16 ani este virsta cea mai periculoasa ma refer la toate, ori inveti bine pina la sfirsit 18 ani ori decazi, de parinti nici nu incape indoiala iti doresc binele sunt singurele persoane care iti doresc binele asculta de el si ai sa imi dai dreptate mai tirziu viata este lunga cu urcusuri cu bucuri cu rele asta e numai de invatat ai toata viata ...asculta persoane trecute in viata adica parinti tai ...anturajul strica de cel mai multe ori la virsta asta, minciuna nu este buna, cite una am luat toti copii care nu am ascultat da nu poti sa faci cam tot ce iti doresti tu la 16 ani cind vei fi majora si pe picioarele tale si financiar da vei putea face tot ce doresti, traiesteti viata dar bine

| Snowfall a răspuns:

Nici nu am inteles prea bine problema din cauza felului in care te exprimi. Daca vrei sa primesti mai multe raspunsuri care sa te ajute ar trebui in primul rand sa reformulezi intrebarea.

| Zoella a răspuns:

Da' nu mă miră deloc de ce ai luat 4. Acum mă întreb ce notă ai luat la teza de la limba română, dacă ai dat-o. În primul rând, învaţă să te exprimi şi să vorbeşti corect, iar în al doilea rând nu mai folosi emoticoane. Păi tu în cartea de limba română vezi emoticoane? Cât despre matematică, pune mâna pe carte, dacă ai 16 ani înseamnă că eşti în clasa a X-a, deci practic dacă nu înveţi bine de acum în colo ai încurcat-o!

| anonim_4396 explică (pentru Zoella):

Tu proasta. Sa stii ca in mod sigur era mai preocupata sa scrie mai corect din punct de vedere gramatic atunci cand era suparata. Voi nu aveti pic de creier!

| CicianIoanaDiana a răspuns:

Eu aș pleca de acasă. Dacă ar fi posibil.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru CicianIoanaDiana):

Ai pleca de acasa? si cine ti-ar asigura tot necesarul zilnic? ai face trotuarul? cum se poate intretine singura o copila de 16 ani?

| alexandra780 a răspuns:

1)povestea asta se intampla in orice familie 2)incearca sa intelegi ca parintii tai vor doar sa se asigure ca nu o iei pe cai gresite 3)cand vor sa te bata, sub nici o forma nu plange, iti vei pierde toata demnitatea4)sterge toate mesajele primite si trimise, toate apelurile etc.succes in continuare, si eu am patit multe in genu.incearca sa stai calma si sa fi atenta la ce zici

| andy977 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru situatia a de familie.Cred ca ar trebui sa incerci sa le castigi increderea parintilor tai in primul rand...mai exact ar trebui sa ai grija sa stergi mesajele si sa te oferi chiar tu sa le arati telefonul, tu singura fara sa ti-l ceara.Mai incearca sa discuti cu ei atunci cand sunt relaxati. porneste de la un subiect banal si apoi incearca sa le explici ceea ce ti se intampla... Dupa ce vb pe pc sau tell sterge conversatiile mereu pentru ca in momentul in care cand cineva va ar dori sa te controleze tu sa fii detasata si relaxata atunci ei o sa.si dea seama ca nu ai nimic de ascuns si incet vor invata sa aiba incredere in tn.Cand intr-un final nici nu te vor mai controla absolut de loc.Bafta