| PeLeU a întrebat:

Buna seara...
Am si eu o problema si a inceput sa ma macine de la un timp incoace...
Nu am stare deloc, pur si simplu simt ca nu pot sa stau linistit, am 17 ani, 1.87 inaltime si 54 de kg si cred ca aceasta este cauza de sunt slab asa ( mi se vad oasele dracu).
Intrebarea este cum trebuie sa procedez si ce trebuie sa mananc ca sa ma ingras pentru ca sunt aschie si mi-e rusine cu corpul meu de scandura?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Tu ai un stil de viata sanatos, nesedentar. De aceea nu ai cum sa pui pe tine kilogramele dorite. Eu iti recomand sa iti accepti corpul si modul cum il mentii, pentru ca astfel stai departe de probleme.
Daca totusi vrei sa pui ceva kilograme pe tine: mananca portie mai mare la mesele principale, consuma paine si dulciuri si ciuguleste cate ceva intre mese. happy

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ori mananci putin, ori ai arderile rapide (metabolism accelerat).
Poate fi si de la efortul fizic depus. Consumi tot atatea calorii cat mananci si nu se pun kilogramele pe tine. Ce activitati faci, incat nu poti sa stai linistit? Muncesti non-stop? Faci sport?

| PeLeU explică (pentru dannyel86):

Blimb ursul prin casa?laughing.
Glumesc, activitati normale, joc fotbal, alerg, in general circul foarte mult, de mancat mananc din orice, echilibrat ( mai putin dulciuri, suc si tot ce contine zahar in excess)...
Oricat, acum 2 ani aveam cam 1.65 inaltime si de atunci am crescut foarte mult si repede intr-un timp scurt si cred ca asta sr fi cauza ( bine, eu ma stiu aschie de mic copil), dar acum a inceput sa ma streseze ca nu mi convine cu corpul meu?, an tras de fiare, am mancat mai putine prajeli, cat mai sanatos, dar degeaba.
Oricat, ms de raspuns

| dannyel86 a răspuns (pentru PeLeU):

Tu ai un stil de viata sanatos, nesedentar. De aceea nu ai cum sa pui pe tine kilogramele dorite. Eu iti recomand sa iti accepti corpul si modul cum il mentii, pentru ca astfel stai departe de probleme.
Daca totusi vrei sa pui ceva kilograme pe tine: mananca portie mai mare la mesele principale, consuma paine si dulciuri si ciuguleste cate ceva intre mese. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate să mănânci prea puțin pentru cât ai nevoie. Nu-i neapărat să mănânci la mec, cum zice colegu', dar mănâncă ceva mai bine, nu te zgârci la mâncare, corpul are nevoie. La înălțimea ta ar fi sănătos să ai ceva mau multe kilograme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și se poate ca dacă ești mai stresat așa ca fire, și asta să afecteze la greutate. Vorbesc din experiență, din clasa a 9-a de la 1.63, 53 de kilograme, am ținut-o tot așa până într-a 10-a când am făcut 1.70. Eram slab și ca persoană mă stresam din orice, îmi făceam fel de fel de filme în cap de la orice și pe deasupra mai aveam și un fix că trebuie să fiu și mai slab. Dar dintr-a 11-a am început să abordez altfel lucrurile și m-am mai liniștit. Acum într-a 12-a am rămas la 1.70 dar am 69 de kilograme și sunt bine la corp. În mare, am pus și grăsime puțin, dar am pus și musculatură ca greutate pentru că mergeam mult cu bicicleta și mai făceam calistehnics.

| cernobîlamin a răspuns:

Meri la McDonald's in fiecare zi!