| 95Cosmin a întrebat:

Care este cea mai usoara cale de a tine o conversatie in viata, pe net sau in real life cu o persoana pe care de abia ai cunoscut-o? Mi se pare usor sa mentin o conversatie cu cineva cunoscut, dar nu prea stiu ce sa vorbesc cu o persoana pe care de abia am intalnit-o, chiar nu am idee ce sa intreb...si daca imi vine vreuna mi se pare prea ciudata.Eu glumet sunt, dar pot sa fiu glumet doar cu persoanele pe care le cunosc, pentru ca ele imi inteleg umorul."Curajos" sunt, dar nu si cand imi vin in cap numai intrebari ciudate... Aveti vreo idee sau vreun sfat pentru cauza mea? DAU FUNDA!
Mai am un coleg care se descurca in astfel de situatii, am sa il intreb si pe el, dar vreau raspuns si de la voi.

6 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Eu intreb de toate. din aproape in aproape se formeaza un dialog. da, poate persoana cu care incerc sa fac o discutie e introvertita si nu scot prea multe de la ea, dar in timp, se obisnuieste. dupa un 20 de min de vorbit, isi da si ea un pic drumul la cuvinte si se simte asa o relaxare in discutie. subiecte sunt cu miile. ce conteaza despre ce vorbesti? oricum sunt primele subiecte cu persoana respectiva, deci nu ai cum sa dai gres

| LolaLollita a răspuns:

Personal, consider ca sunt persoane intre care apar conexiuni de la primele vorbe si discutia curge usor. La fel, cu alte persoane, oricat te-ai stradui, abia daca storci cateva cuvinte de dragul discutiei.

| FastAndFurious a răspuns (pentru LolaLollita):

Tie ti s-au intamplat conexiuni din astea? daca nu e prea personal big grin

| LolaLollita a răspuns (pentru FastAndFurious):

Cred ca stii raspunsul la aceasta intrebare happy
Tuturor ni se intampla astfel de conexiuni, presupun ca imi dai dreptate. Cu siguranta, macar odata, te-ai simtit mai apropiat de o persoana decat de alta, de la o prima conversatie.
Ca sa raspund totusi, da, mi s-au intamplat.

| Midvinterdraken a răspuns:

Eu ultima oară când m-am întâlnit cu cineva al cărui nume abia îl ştiam, am răspuns doar la ce am fost întrebată. Dar asta pentru că oricum sunt o fire introvertită şi nu vorbesc mult.
Nu trebuie neapărat să te bagi în seamă, să impresionezi or stuff. O să pari un cretin, în primul rând. Şi totul o să sune robotic.

| 95Cosmin explică (pentru Midvinterdraken):

Cam la fel sunt si eu, daca ma intrebi ceva, bine, daca nu, asta e.Mi se par inutile unele intrebari care le pun majoritatea persoanelor pe care ii cunosc :/. Dar ce ar trebui sa fac daca eu sunt interesat in acea persoana dar nu stiu ce sa o intreb? Din cate am vazut eu, baietii fac prima miscare, adica ei intra in vorba cu fetele, cam rar se intimpla invers.