| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare. Ma tot gandesc de ceva timp sa ma apuc de un sport. Dar nu stiu ce sport sa aleg deoarece ma confrunt cu o problema si anume stern infundat ( pectus excavatum).
Am facut in urma cu 5 ani baschet dar chiar daca sunt inalt nu prea ma pricepeam, si am renuntat datorita faptuluo ca aveam ore de dupa-masa si nu prea ajungeam la antrenamente.

1 răspuns:
| RainmakerX a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu te "joci" cu lucrurile de genul.

Nu sunt in masura sa-ti recomand un sport caci tu stii ce iti place dar orice ai face sa iei pauze destul de des si sa nu exagerezi cu antrenamentele. Te duci acolo ca sa te distrezi, nu ca sa mori.

Eventual joci 30 de minute, 40 si dupa stai pe banca. Nu are rost sa risti.

Alt sfat ar fi sa nu incerci lupte sau judo caci in acel mediu *lupta* poate sa-ti provoace emotii puternice iar tu ai deja o situatie care poate sa provoace probleme cardiace.