| zexo a întrebat:

Bună seara, dupa cum stim vine Halloween-ul si m-am gândit sa incep o "traditie" prin a ma costuma de Paști, Halloween, Craciun.
Mi s-a spus ca nu e bine si ca pot avea probleme, in special de Halloween pentru ca oamenii se pot speria, voi ce credeți? Daca aveti idei ar fi interesant sa le aud.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De halloweeen te constumezi conform acelei zile, nu ca de Craciun sau paste, ca sunt alte traditii, alte obiceiuri...alte costume.
In orice caz, NU TREBUIE sa te costumezi cu nimic, daca nu ai bani si nu vrei sa cheltuesti inutil, pentru cateva ore de purtat intr-un singur an.

| Musca88 a răspuns:

Te ia lumea la bataie pe strada

| DariaDark a răspuns:

Depinde în ce context ti s-a zis laughing
Dacă vrei să faci un party cu prietenii, nu văd nimic rău în asta, e mișto ideea, mai ales dacă ai gașca cu care sa te distrezi. Singura problema care ar putea fi e sa faci o gluma proasta în care sa sperii pe cineva si sa faca cu inima, (si asta în cazuri rare) în rest n-ai nimic de pierdut. Și dacă n-ai gașca și vrei să te costumezi în casa, le spui membrilor de ideea ta ca să nu facă pe ei când te văd (chiar is curioasa in ce te costumezi de ai putea sa i sperii) laughing

| zexo explică (pentru DariaDark):

A nu, vezi tu de Halloween mergem la Sibiu si e parcul acela natural mare initial idea a fost de a ne plimba costumati, pe perioada serii sa nu fie copii mici pana la urma sa vezi o gașca costumata care se plimba pe unde e putina lumina iar mai apoi sa iti faca cu mana nu e ceva vazut asa des in Romania?
asta ca de Crăciun sa fiu moșu' si sa impart cadouri la copii mici nu cred ca ar avea cineva o problema?

| DariaDark a răspuns (pentru zexo):

Pai diferența e ca romanii sunt familiarizați cu sarbatoarea asta, în schimb cu Halloween-ul nu, pentru că majoritatea o consideră o sărbătoare (demonica) funny, ik rolling on the floor
Si stai liniștit, daca doar va plimbați nu ar trebui sa fie o problema, numa dacă nu dati ce ceva gabori muisti. Ideea e să nu speriați oamenii în mod intenționat, sa stati ascunși sau cacaturi de genu, daca stați în grup și vă vedeți de treabă e ok