| Andrei9857 a întrebat:

In Romania la momentul actual exista vreo lege referitoare la tigarile electronice? Am 16 ani, fumez(sub 5 tigari pe zi) si as fi vrut sa-mi cumpar o electronica de Doamne-ajuta de pana-n 150 lei, ptc mi-a venit mintea la cap si nu mai vreau sa-mi frig plamanii degeaba, plus ca ies mai ieftin in timp cu una. Si eram curios daca trebuie sa ai 18 ani ca sa o poti comanda de pe net. De asemenea, ce parere aveti? Sunt mai bune ca tutunul, per total(gust, cantitate de fum/aburi etc)?

4 răspunsuri:
| fightBack a răspuns:

Nu exista legi, poti sa o comanzi.
Pot sa iti spun ca foarte putini din oamenii care au incercat sa fumeze electronic au ramas doar pe pe electronic! substantele de acolo uneori sunt mult mai nocive decat tigarile normale, gustul e in functie de ce fel de aroma iti cumperi, si iti zic eu ca e departe de a avea acelasi gust de tutun dintr-o tigare, eu am renuntat dupa putin timp la ea.

| Andrei9857 explică (pentru fightBack):

De unde ideea asta ca sunt mai nocive? Am mai auzit unii pe aici dar daca cauti pe net nu exista nimic concret in legatura cu asta. In rest ce-am gasit pe net mai pe peste tot spune ca e 99(+/-1) mai safe ca tigara din tutun. Pana la urma, lichidul ala are 4 ingrediente principale: apa, nictotina pura, 2-3 chimicale care creeaza vaporul si arome pe care le gasesti in orice aliment in ziua de azi.
Eu am avut un jeg de 17 lei si bine-inteles ca l-am lasat imediat, dar din ce am auzit cei care au avut mai scumpe s-au lasat de tigari total. Acuma depinde si de preferinta fiecaruia.

| MiculAjutorConștincios a răspuns:

"ptc mi-a venit mintea la cap si nu mai vreau sa-mi frig plamanii degeaba, plus ca ies mai ieftin in timp cu una." Ha, ha. N-ar fi mai econimic și mai sănătos pentru tine dacă ai renunța la firar mama lor a naibii de țigări? Și ca să-ți răspund la întrebare, poți s-o comanzi liniștit, însă ascultă-mă doar, știu cazuri în care tatăl unui prieten a murit de cancer la plămâni și acum fiu-său și nevastă-sa stau și jelesc, vrei ca părinții tăi să te plângă la un moment dat pe tine? Gândește-te bine!winking

| Andrei9857 explică (pentru MiculAjutorConștincios):

Ma pot lasa oricand am chef, m-am mai lasat un an intr-a 7-a si m-am reapucat din vacanta ptc, pana mea. E factorul social. Nu esti mai shmecher daca fumezi, dar din pacate asa te considera lumea. Blame society. Ideea e ca daca pot profita de asta cu un device care e 99% mai putin toxic si tot iti ofera aceleasi efecte(chiar mai mult abur) si nicotina + este si cu 60 de lei mai ieftin pe luna...why not?