| Alexandru_2657 a întrebat:

Buna seara.
Ma numesc Alexandru si sunt la liceu in clasa IX-a.De la sfarsiutul clasei a VIII-a cand am dat examenul si nu am intrat la ce liceu doream m-am schimbat total inainte eram dornic sa ies cu prietenii vroiam sa fac cat mai multe lucruri sa imi traiesc viata mai pe scurt, dar de cand am "picat examentul" si am intrat la un liceu la care nu imi doream sa fiu si unde nu am colegi cu care sa ma inteleg, ma simt total diferit.Tot timpul simt o stare de suparare, de frica in mare parte nu pot sa ma mai bucur de absolut nimic ma gandesc tot timpul ce as putea face sa ma simt mai fericit sa pot sa stau o zi fara aceasta stare, mai ales cand sunt la scoala, nu pot sa ma concentrez la nimic, cand ma gandesc ca a doua zi merg la scoala imi vine sa ma dau cu capul de toti pereti.Acum la sfarsitul semestrului 1 am avut note f mici, recunosc nu am fost eu prea "elev emintent" dar niciodata nu am fost asa.Cand ma mai gandesc ca o sa mai afle si Parinti ce note am avut in primul semestru starea asta ma face sa ajung la disperare... Nu prea am nici prieteni asa buni cu care sa vb adica niciunul nu cred ca este in pielea mea.Cateodata stau si incep sa plang gandindu-ma ca nu pot sa scap de aceasta stare. si acum ok orice copil adolescent, om matur nu ii place sa mearga la scoala sau la job asa suntem poate toti adica asa sunt eu dar acum este foarte grav ca incep sa plang si am o stare de nervozitate si tristete cand ma gandesc ca a doua zi merg la scoala.Cu niciun coleg nu ma inteleg.Pana pot sa ma transfer altundeva mai este.Pana atunci vreau sa stiu ce este cu mine ca nu mai suport.si cum as putea rezolva aceasta problema.Va multumesc mult. O seara cat mai buna!

2 răspunsuri:
| Raul1510 a răspuns:

Te poti transfera acum pana nu incepe scoala.si vorbeste si tu cu parintii sa te inteleaga. daca nu ai ramas corigent la vreo materie, e totul ok!

| irina0802 a răspuns:

Buna Alex. In primul rand ar trebui sa te gandesti la ce ai vrut sa obtii, iar apoi sa te gandesti la cat de departe ai ajuns fata de ceea ce voiai, dar nu pentru a te deprima ci pentru a te ambitiona. Liceul este important si trebuie sa inveti indiferent unde inveti. Sunt sigura ca iti lipsesc prietenii, vorbeste cu ai tai si convingei sa te transfere, dar daca nu reusesc nu este un capat de lume. In cazul in care nu esti integrat,, cea mai buna modalitate de a trece peste este nepasare. Fa-ti prieteni...de oriunde, iesi cu ei, distreaza-te, dar si invata. Gaseste activitati care sa iti distraga atenti. O sa vezi ca atunnci cand ai alaturi persoane care te fac sa te simti bine o sa realizezi ca celelalte nu te merita pentru ca nu au incercat sa te cunoasca sau nu sunt genul tau. Daca ai avut candva prieteni, sperante poti avea si in continuare. Nu te deprima, doar schimba-ti modul de viata. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa vorbim mai multe lasa-mi id-ul taubig grin