| Andandut a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep.
Sunt trista, foarte trista, foarte dezamagita, daca ieri vedeam viata cat de cat buna, astazi o vad ca pe un calvar.
Am inceput facultatea, nu sunt din orasul in care studiez si stau la un camin de studenti. Stau cu 4 fete in camera, ele sunt prietene.colege, se cunosc de mai mult timp. In schimb, de prima data cand eu am intrat in aceasta camera, m-au privit foarte foarte urat. Eu le-am zis ca vreau sa ne imprietenim, sa comunicam, dar vad ca nu am cu cine. Pur si simplu nu sunt dispuse sa comunice, vorbesc sec si raspund urat. Se vede ca au foarte multe figuri. Am sa ma limitez si eu de azi inainte doar la un " salut, ce faceti" si atat. Nu am sa le mai dau atentie daca e vorba pe asa. Dar ma doare chestia asta. De ce s-a intamplat asa? Eu sunt foarte sociabila, deschisa, nu inteleg oamenii care sunt asa superficiali sau rai. Nici nu stiu cum sa le numesc. Ma afecteaza toata situatia asta, imi vine sa plang, daca ma intelegeam macar cu una dintre ele era mai bine, dar asa ma simt foarte singura. Ele sunt un grup de prietene si eu....pe dinafara. De ce ma afecteaza situatia asta atat de mult? Nu stiu cum voi rezista aici. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum pot sa fiu mai puternica?

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Singura solutie, si vorbesc al dracu de serios. Iale la draci.Da o data cu picioru in usa, intre peste ele si sari cu gura pe ele, daca face una gat, ia-o de gat da cu ea in perete baga-i mana in gat si intreaba-o frumos ce are cu tine? Ce are de nu va puteti intelege.In unele cazuri numai violenta pare solutia.Arata-le ca nu esti o tarancuta proasta cum te cred ele.Eu personal asta faceamlaughing Bine, acum conta si de felul cum arati, daca esti micuta de statura, daca esti mai legatahappy Per total si violenta e buna uneori dar, ia cateva beri in bot, dupa du-te la ele happy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că ar trebui să le tratezi exact la fel. Nu uita că indiferenţa doare cel mai tare. Ştii cum este, nu poţi fi prietenă cu toată lumea. Probabil se comportă aşa deoarece nu te cunosc şi nu ştiu ce fel de persoană eşti şi te consideră ca o intrusă în preajma lor. Dacă te întreabă ceva, răspunde-le frumos să le demonstrezi că eşti bine crescută şi că te-au catalogat greşit, însă sub nicio formă, nu le mai ruga la vorbă. Lasă-le timp şi poate se vor conforma şi vor reuşi să te accepte. Încearcă să nu te mai gândeşti la acest lucru şi să-ţi vezi de facultate şi de ceilalţi prieteni. Nu trebuie să te întristezi din cauza unor persoane ca ele.

Numai bine!

| Andandut explică (pentru Hydrangeaceae):

Incerc dar e greu. Am inceput sa le tratez si eu cu indiferenta. Dar ma doare ca s-a intamplat asa si na mai dorm si in camera cu ele. Convietuiesc cu ele asta e problema, dar sper sa fie mai bine pe viitor. Ma consolez cu faptul ca in fiecare weekend plec acasa la mine.

| BlueViP a răspuns:

Cauta-ti prieteni in afara camerei. Cui ii pasa de ele? Fa-ti un iubit sa ai cu cine sa iesi.

| sori88 a răspuns:

Fa-ti o prietena din camin sau din clasa iesi cu ea la suc, cinema, cluburi... si asa ai sansa sa cunosti persoane noi... ignorati colegele de camera

| Andandut explică (pentru sori88):

Asa am prietene de la facultate, dar cand ajuns acasa dau de fetele astea din camera care se uita urat la mine...ma simt foarte rau in camera asta si nu stiu cum sa trec peste

| sori88 a răspuns (pentru Andandut):

Vb cu adminstratorul caminului daca poate sa te transfere in alta camera...

| Andandut explică (pentru sori88):

Am vb.nu se poate. sper sa rezist si sa nu ma imbolnavesc psihic.pt ca nu am mai vazut asemenea persoane in viata mea, atat de superficiale

| sori88 a răspuns (pentru Andandut):

Incearca pe cat posibil sa fi indiferenta...

| sori88 a răspuns (pentru Andandut):

Sau mai este o varianta sa iti gasesti o colega si sa va luati o garsoniera