| bunicisibuni a întrebat:

Sunt o adolescenta de 15 ani, aflata in clasa a8-a care e foarte speriata de examene. Mi-e frica sa nu gresesc ceva la date sau sa fac ceva nepotrivit din cauza emotiilor si sa mi se anuleze lucrarea. Mi-e frica sa nu fie foarte grele si sa nu iau note bune. Mi-e frica sa nu intru in Economic. Mi-e frica!
Am dat simulari si am luat 8, 40(romana) si 7, 30(matematica) si media 5-8 imi iese 9, 27. Nu stiu,dat tot imi e frica! Mai ales la faza cu semnele etc. Vreau sa intru pe mate-info, iar media ce se cere minim este 8, 10 a 2-a clasa, iar la un alt liceu(mai slab) este 6, 76, dar eu vreau la a 2-a clasa de la primul liceu. Si parintii ma sperie ca o sa fie examenul mult mai greu, asa este? Sfaturi?
Pareri?
Multumesc anticipat. Noapte buna!

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonimul556 a răspuns:

Daca te pregatesti bine o sa ti se para usor. Depinde cat ai invatat si ce subiecte iti pica. Cand te duci la examen trebuie sa ai o stare de invingator, te duci acolo ca sa il iei cu note mari. Trebuie sa ai incredere in tine si gandeste-te ca examenul este la fel ca un test care se face mult "tam tam" pe el si te ajuta sa intri la un liceu. Bafta la examen, si eu sunt a 8 a big grin

| xChocolateGirl a răspuns:

Stai linistita, nu te mai stresa, gandeste-te ca o sa ai mult timp sa rezolvi subiectul, sa nu te grabesti, si sa fii pregatita.
Eu anul trecut am dat examenele si din punctul meu de vedere au fost mai usoare decat simulariile. Mult succes!