| LanaDelRayFan a întrebat:

Buna seara TPU! happy

Am o problema sad...de fapt 2 laughing. Eu m-am mutat cu parintii in alt oras si alta scoala sad. Mi-am facut ceva prieteni.Am crezut ca o sa-mi gasesc inca o cea mai buna prietena.Dar acum incepe totul:

Erau 2 fete care nu ma suportau deloc,asa ca nici eu nu le
suportam.Apoi pe la inceputul semestrului au inceput sa vorbeasca cu mine,sa ma duca acasa, asa ca am inceput sa stau cu ele. Apoi aflu de la o fata ca ma barfesc fiindca eu am luat note mai mari ca ele si ca mai bine nu veneam in clasa asta.Mereu ma barfesc,dar nu stiu ce sa fac. Vreau sa le dau flit,dar n-am curaj si sunt o fire mai emotiva.
Ce sa fac? Va rog, ajutati-ma! crying

Si a doua problema...Este o fata,Alexandra, care ma intelegeam foarte bine cu ea.Noi doua nu le suportam pe acele fete (care ma barfeau). Apoi nu stiu cum,aceasta fata,Alexandra,parca a fost atrasa de aceste scorpii.
Noi am pus un pariu(eu si Alexandra):daca una din noi vorbeste cu scorpiile, va trebui sa renuntam la ceva important.Alexandra a pierdut,dar pentru mine nu era vorba sa renunte ea la ceva, ci ca sa vad daca tine la mine.Am vazut ca ea sta in pauza cu ele,desi ea ma invita daca vreau sa ies afara cu ea, dar eu nu vreau fiindca sunt racita. Scorpiile astea in fura in fiecare zi cate un prieten.
Numai stiu ce sa fac! Help!
Multumesc.

4 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Ignora-le! Daca ai vorbit ceva rau de acele doua fete cu Alexandra,fi sigura ca deja au aflat...
Nu trebuie sa te simti prost,tu nu ai nici o vina! Asa e in viata, daca esti bun, lumea e invidioasa, in loc sa munceasc ca sa te depaseasca, metoda mai simpla e ce sa-ti pune strambe.Toti am avut greutati sau momente de acest gen in viata, nici nu se pot numi greutati.Sunt niste lucruri specifice, care peste cativa ani o sa ti se para prostesti.Fi puternica,incearca sa-ti faci subiecte comune de vorba cu o alta persoana din clasa,gaseste un subiect comun, sau care persoana respectiva il aprecieaza.O sa-i capeti increderea.
Incearca sa numai spui lucruri urate la persoane din clasa ta despre cele doua caprite, pastreaza-le pentru tine. Spune-i mamei tale, saudaca nu ai incredere, scrie-le intr-un carnetel.O sa te descarci sufleteste prin aceasta metoda!
Be strog!winking

| LanaDelRayFan explică:

Ma scuzati pentru greselile de scriere. M-am grabit!

| SimionAlexandru a răspuns:

Buna :-)
Acest video probabil te va ajuta :
http://www.youtube.com/watch?v=v6bjLsQP9_E
Fi tu insuti! Nu iti fie teama sau rusine cu Cine Esti Tu cu Adevarat.
Spune, Exprima exact ceea ce SIMTI.
Doar fiind tu insuti, poti sa fi apreciat/a pentru cine este tu cu adevarat.
Iti doresc mult succes. Sa ai o zi minunata

| StonemAlly a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu Alexandra si sa ii aduci aminte cu cine umbla, si nici tu sa nu mai umblii cu cele care te barfesc. Pur si simplu ignora-le sau evita-le. Nu trebuie sa vorbesti urat cu ele sau sa faci vreo scena. Lasa-le in pace si daca le tot spui ca nu iesi sau ca nu vrei nu stiu ce pana la urma o sa te lase in pacehappy