| DexterM14 a întrebat:

Buna seara TPU! Imi place de o colega din clasa. Ea statea intr-un capat de clasa, eu in celalalt si nu prea vorbeam. Acum vreo 5 luni, am tot vorbit pe ask, fara sa stie cine sunt pana ce i-am spus. Apoi a venit vacanta, n-am mai vorbit. Anul asta s-a mutat in banca de langa mine. Am mai vorbit de cateva ori, dar nu mult. Saptamana trecuta, am stat amandoi pe banca la sport si tot radeam de colegii care jucau fotbal si am mai schimbat 2-3 vorbe. Ea este foarte deschisa si energica, in timp ce eu sunt mai inchis si mai timid. Intrebarea mea este cum as putea s-o abordez si ce sa mai vorbesc cu ea?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Probabil ca fata nu te-a vazut niciodata ca un posibil "prieten" datorita acestei atitudini pe care o ai.
Asa se intampla de foarte multe ori... pur si simplu lumea nu are cum sa stie ceea ce simti daca tu tii totul in tine.

Eu unul cred ca esti oarecum blocat la stadiul de "amici" dar merita sa incerci sa vorbesti cu ea.

Dar stai, despre ce sa vorbiti asa, din senin?
Ei bine puteti sa vorbiti despre anumite lucruri pe care le aveti in comun *daca stii ceva...* sau despre ce vorbeati pe ask acum 5 luni ...sau chiar s-o intrebi cate ceva despre ea *dar nu din senin. Asta doar daca sunteti singuri si nu ai in gand alt subiect.* Sa nu fie ceva ciudat!

Pentru inceput poti sa incerci sa vorbesti despre materiile voastre din ziua respectiva ...asta doar asa, sa vezi daca iti raspunde sau daca se simte bine cand vorbeste cu tine.

Incearca sa faci conversatie, orice fel de conversatie care sa nu fie ciudata. Doar asa poti s-o cunosti destul de bine incat sa gasesti un lucru pe care il aveti in comun si despre care o sa puteti discuta *pasiuni comune...ex carti, muzica, filme, sporturi, anime-uri idk*

Din ceea ce spui tu reiese ca este o fata extrovertita deci nu cred ca o sa te ignore, eventual daca nu ii face placere sa vorbeasca cu tine o sa gaseasca o scuza ca sa plece cine stie unde.

Succes!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Trebuie sa recunosti ca fata nu este interesata sa aiba o relatie cu tine. Cauta-ti o alta fata, preferabil nu din clasa ta.

| Bobby711 a răspuns:

Intreab o chiestii despre ea din moment ce nu prea vorbiti presupun ca nu sti ce ii place sa faca sau chiestii de genul. Daca o vei cunoaste mai bine iti va fi mai usor sa vorbesti cu ea. Odaata ce ai aflat ce ii place exploateaza subiectul cat de mult poti.

| deliaandreea1211 a răspuns:

Hei!
Ar trebui sa vorbesti deschis cu ea.
Spune-i ce gandesti (nu neaparat ca o placi) si sa ii faci complimente. Afla ca ii place si incearca sa gasesti lucruri in comun.

Bafta!