| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună seara TPU, înainte să vă spun cu ce problema vin de data asta sper să primesc cât mai multe răspunsuŕi și dau fundă!
Deci, problema mea îi următoarea: Am în clasa o colega la care îi place numai bârfa. De exemplu azi vorbeam cu o fată tot de a 10-a ca și noi doar ca din altă clasa ca voiam sa îi zic ceva, și aceasta colega atunci a mers la baie cu alta și au dat de față respectivă acolo. Colega aceasta a mea barfitoare, din ce mi-a zis acea fata din cealaltă clasa, imediat se trăgea pe lângă aia ca sa asculte să vadă cu cine vorbeste (mi-a zis fata respectivă după aia), motiv pentru care fata cu care vorbeam la telefon a inchis. Ea a băgat motiv către barfitoarea asta ca vorbea cu cineva din familie dar barfitoarea sigurat văzuse numele meu în telefon la fata respectivă. După ore barfitoarea m-a întrebat cu cine Am vorbit în pauza aceea de dinainte de istorie și zic eu cu nimeni dc? Si face ea: Cum cu nimeni ca am văzut numele tau la aia În telefon. Si eu deja mă enervase asta zic: Deja mă enervezi cu chestiile astea, ce te intereseaza pe tine cu cine vorbesc eu? Si zice ea râzând ca o capră: Taci Amu, ca stiu ca esti împreună cu ea. Apoi eu zic nervos: Fata ești chiar proastă, pur si simplu vorbeam cu ea ca să îmi explice ceva la mate (fata respectivă îi foarte bună la mate), nu am eu nici o treaba cu ea. Si zice barfitoarea: Da stai linistit ca daca vreau sa aflu o sun ca am numarul ei și îmi zice ea ce și cum. Apoi eu nu am mai zis nimic si am luat pe alt drum ca ma enervase prea tare. Acum seara când am vorbit cu fata aceea m-a întrebat dacă nu a zis barfitoarea ceva către mine și i-am zis și ei ce o zis asta si amu mâine cred ca o să vorbească cu ea. În caz că zice ceva mâine barfitoarea ceva către mine legat de asta de azi îi zic asa: Hai, sun-o și intreab-o să vezi ce-ți zice. Tot mă mir de unde le mai scoti și pe astea?
Întrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac in asemenea situații? Si Mai ales cu colegi toxici de acest fel?

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca te deranjeaza asa de tare de ce ii acorzi atentie, priveste pe langa ea cand iti vorbeste, devin-o evitanta sa inteleaga ca nu te intereseaza persoana ei.

| Simpatic a răspuns:

Daca vrei sa primesti raspunsuri, sfatul meu este sa scrii mai putin text decat un roman, sa comprimi textul si sa-l faci mai mic si sa incerci sa scrii totul corect gramatical ca sa se inteleaga exact detaliile.

| Violleta2022 a răspuns:

Multa vorbarie inutila, care nu face doi bani.
Este foarte simplu, avand doar doua optiuni: ori esti prietena cu barfitaorea ori nu esti, alegerea iti apartine tie, fara sa mai comentezi inutil si sa te tiganesti cu colegele, la scoala.

| Mosotti a răspuns:

Ignora-i! Lasa sa zica ce vor.

| dullcat a răspuns:

De unde si pana unde a vazut numarul tau in telefonul ei? Nu tinea telefonul la ureche? Zau asa...E simplu, vorbeste la telefon acasa, nu in clasa.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru dullcat):

Ba ținea telefonul la ureche cand am vorbit dar mă refer cand a inchis o ri apucat asta să vadă numărul în tel.