| YQANA a întrebat:

Buna seara tuturor :3 Vreau sa ma ajutati cu un sfat. sad sunt cu un baiat si vreau sa merg la el acasa ( nu ca sa facem ) el este super cuminte am incredere in el si asa! vreau sa merg doar sa petrecem putin timp impreuna... problema este ca parinti nu stiu de el! adica mami stie doar ca imi place de un cineva laughing si nu stiu cum sa fac sa pot merge la el ce sa ii mint avand in vedere ca daca ma duc cine stie ce prieten de a tatalui ma vede ca asa se intampla mereu, deci cum sa fac? thinking ma gandeam ca vine vacanta si sa raman la o prietena si sa merg noaptea dar atunci e maicasa... si asa straight face si m am tot gandit si habar n am laughing) Dau fundita cui ma ajuta cu un sfat folositor :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa nu-ti minti niciodata parintii. Nu exista nimic mai umilitor si mai dezumanizant pentru tine. Orice s-ar intampla, parintii iti vor vrea binele, deci nu exista nici un motiv sa-i minti. Daca ei nu iti permit, inseamna ca nu este spre binele tau si ar trebui sa ii asculti. Este foarte nepotrivit ca o fata sa mearga acasa la un barbat si lumea rade de astfel de fete. Prietenii ii vor spune: ce cauti tu cu nerusinata aia, las-o si gaseste una cu mandrie. daca tu nu te respecti, atunci el nu o va face. gandeste-te ca ar putea afla ca ti-ai mintit parintii si in momentul ala te-ar dispretui pentru totdeauna si nu ar mai da doi bani pe tine.
In plus, gandeste-te ca pe drumul de la el sau spre el ti se poate intampla ceva rau si parintii nu vor sti unde sa te gaseasca. Sunt destul fete prostute care nu isi cunosc interesul care si-au pierdut chiar viata din prostie: au mintit privind locul in care sunt si cand au avut nevoie de ajutor, nimeni nu a stiut unde sa le gaseasca.
Oricum ai privi asta, a-ti minti parintii pentru a merge acasa la un barbat, eventual neinvitata (daca e baiat cuminte nu te va invita niciodata si risti sa nici nu te primeasca in casa, din respect pentru tine) sau chioar in absenta unui adult, este o decizie foarte proasta si denota o lipsa de respect pentru persoana ta care ar trebui sa te ingrijoreze. daca tu te tratezi pe tine insati ca pe ultimul gunoi, mincinoasa, haoata, tarandu-te serpeset ca sa nu fi vayuta facand ceva evident rusinos, atunci sa nu te astepti ca cineva sa te respecte. Baiatul ala, daca e cuminte, te va parsi urgent, iar daca e si el din aceeasi categorie, te va trata asa cum te comporti.

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ce zici daca intai oficializezi situatia?
Si apoi il chemi la tine...
Si apoi mergeti la el?

Uite o intrebare mai de demult:

http://www.tpu.ro/......reun-sfat/

| McGog a răspuns:

Ceau. Cel mai bine este sa nu iti minti parintii. mergi la o prietena si impreuna spuneti parintilor ca mergeti la o prajitura cu colegii de clasa. altceva. nu prea stiu cum te-ar putea ajuta cineva. (Depinde si cati ani ai. banuiesc ca oricum esti destul de micuta)

| YQANA explică (pentru McGog):

Fac 18 in vara happy multumesc tutor de sfat, acum parinti stiu de el, l-au si cunoscut si sunt de acord cu el :*

| Criss_Angy_1994 a răspuns:

NU trebuie să-ţi minţi părinţii NICIODATĂ, nu e bine şi o să afle. Eu zic să le spui de acest băiat şi dacă o să accepte bine dacă nu, nu. Eu le-am spus, dar dacă vrei neapărat să mai stai cu el, fă ca mine. Mama ta trebuie să ştie de băiat (măcar mama), spune-i că mergi cu o prietenă în parc dar chiar trebuie să fie o prietenă, dacă ai o ce mai bună prietenă, ea trebuie sa vină, în caz că te controlează mama ta...Şii așa vă întâlniţi şi voi. Oricum nu cred că ar fi prea normal sa fi tu doar cu un băiat, singuri (doar dacă nu ai vreo 15-16 ani)

Sper că te-am ajutat happy

| kosty666 a răspuns:

Draguto mergi ca si nimic nu s-ar intampla dacte vede cineva si de nimic nu iti este frica si va fi bine sa stii ca in viata de ce ete etemi de aia nu scapi... pieptul deschis si va bine...scuza-ma ca te intreb dar cati ani ai?

| Hellboyy a răspuns:

Brigaela, un proxenet sau un peste te poate prinde si cand dai coltul sa te duci sa iti cumperi paine. Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa iasa nici o fata din casa. Daca tu nu ai avut pana acum poate experiente prea placute cu baietii, nu inseamna ca toti sunt la fel. Iar cei care spun ca daca o fata se duce la prietenul ei acasa, este o nu stiu ce, aia sunt incuiati la minte, imi pare rau sa ti-o spun. Ea ar trebui sa isi cunoasca bine prietenul si chiar a mentionat ca are incredere in el si este baiat bun. Insa, YQYANA, Brigaela are dreptate cand spune ca nu trebuie sa iti minti parintii. Cel mai bine ar fi sa le explici frumos ca ai un prieten si vrei sa mergi la el. Daca e necesar le confirmi si ca nu se va intampla nimic. Insa conteaza foarte mult si ce varsta ai, pentru ca daca ai mai putin de 15 ani, e putin cam deplasat si ar trebui sa ii dam dreptate userului anului(Brigaela). Succes

| Brigaela a răspuns (pentru Hellboyy):

Eu am avut, din fericire, numai experiente placute cu barbatii, tocmai fiindca m-am respectat, nu am mintit, nu am facut lucruri rusinoase si am atras in preajma mea numai baieti care m-au respectat si ei. Nu mi s-a propus sa ma duc pe ascuns acasa la un barbat niciodata, de fiecare data baietii au venit frumos la mine acasa, au discutat cu parintii mei care au stiut intotdeauna unde sunt si cu cine. Nu e vorba de a fi incuiat, dar sincer, ce parere ti-ai face tu de o femeie care isi minte tocmai parintii, ai mai respecta-o? Eu nu, deci mi-as permite absolut orice cu ea, fiindca decadere mai mare decat sa-ti minti parintele nu prea mai exista.