| anonim_4396 a întrebat:

Sper să primesc un răspuns la întrebarea asta.
Nu ştiu de ce dimineaţa mi se aprinde calculatorul singur fără ca cineva să-l aprindă.
De câteva ori mi s-a stins şi s-a aprins singur. Ştiţi ce are?
Mulţumesc frumos de răspuns, o zi bună happy.

3 răspunsuri:
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Probabil e setat ca la ora x sa se deschida happy

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

.*Cel mai probabil este din o setare de BIOS.
Power after power fail si are ca setari On, Off, Previous state
Trebuie trecut OFF

Trebuie cautat in bios ceva de genul "power management". Acolo gasiti setarile.
*. Daca calculatorul este intr-o retea atunci poate fi setata functia de Wake on LAN.
Daca un calculator din retea cauta calculatorul tau si acesta este oprit, atunci va porni singur.
Setarea Wake on LAN se gaseste tot in BIOS si trebuie trecuta tot OFF
* Intr-o masura mai mica poate fi o functie numita Wake on modem. Asta daca aveti modem instalat. Tot BIOS, tot OFF.
*. Ultima cauza poate fi butonul On/Off care poate fi defect.

| Stresanta a răspuns:

Poate e din cauza tensiuni curentului, cand aveam calculator am patit si eu de cateva ori.