| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce masuri considerati ca ar trebui sa se ia pentru protejarea mediului inconjurator, pentru a nu mai fi poluare?
Ms

1 răspuns:
| shalimar a răspuns:

Sunt foarte multe de spus cu privire la subiectul asta.in primul rand ar trebui schimbata mentalitatea omului modern care tinde sa creada ca planeta asta e a lui si poate sa faca ce vrea cu ea.actioneaza fara sa se gandeasca la consecintele ce vor aparea pe viitor.planeta moare incetul cu incetul dar nu se face nimic in privinta asta.fiecare isi asigura locuinta, o tine curata, o aeriseste, dar planeta asta? nu e ea tot casa noastra? citisem prin noiembrie un blog al unui brasovean care se plangea de distrugerile sezoniere care au loc la munte.de ce nu putem sa aruncam la tomberon reziduurile noastre? de ce nu putem face curat dupa noi si in natura? am mai fost dezamagita si cand am fost la mare.inotam in apa linistita, cand am observat la mica distanta de mine cum plutea un rahat.pe cine as putea sa dau vina? pe omul inconstient care isi face treburile in apa marii, sau pe primarie pentru ca nu a amenajat toalete ecologice prin zona? ahh era o toaleta(pe toata plaja) dar la fel de bine putea sa scrie intri pe riscul tau.sa nu incep si cu explozia masinilor, care se inmultesc mai rau ca ciupercile dupa ploaie.nimeni nu mai respecta natura.ne place sa o admiram cat e de frumoasa, dar in urma noastra lasam dezastru.ma doare inima cand vad paduri defrisate fara noima.cand vad cate animale sunt macelarite doar de dragul distractiei.de ce suntem asa de rai? cand mergem la cumparaturi, de ce nu luam o sacosa cu noi? pe langa chestiile astea mici, sunt si centralele, fabricile, bombele, razboaiele, toate astea omoara natura, omoara omul, il face inuman.trebuie sa ne schimbam noi pentru a proteja mediul inconjurator, altfel sfarsitul lumii nu va veni din cauza unei alinieri cu centrul galaxiei sau al unui meteorit.scuza-ma ca nu am fost mai explicita, dar sunt prea multe de scris si sunt prea nervoasa ca sa le pun in ordine. daca intr-adevar vrei sa schimbi mediul sa il protejezi, felicitari.ma bucur ca nu sunt singura.