| OOOLEOOO a întrebat:

Ce rol isi asuma religia Crestina, cu toata averea ei, in apararea si protejarea mediului inconjurator?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bună glumă. : ))
Boşii creştinismului demolează câte un parc şi un loc de joacă pentru copii, ca să-şi facă loc de încă o biserică, un mall-catedrală...chestii normale.

| Holiday a răspuns:

Ei asteapta Apocalipsa, ce ii mai intereseaza mediul?!?

| sublime89 a răspuns:

Sa luam exemplul SUA. Acolo exista o adevarata dezbatere legata de incalzirea globala, care e cea mai mare amenintare la adresa mediului inconjurator. Pe orice statistica te uiti, vei vedea ca cei care neaga cel mai vehement incalzirea globala, sunt cei care sunt anti-stiinta sau nu inteleg stiinta deloc, si-i considera pe oamenii de stiinta niste mincinosi in care nu se poate avea incredere. Cine crezi ca sunt astia? Crestinii, bineinteles. Deci uite ce mult contribuie ei la protejarea naturii.

| KhludCiprian a răspuns:

Pai ea are mari contributii rele:
- se lupta sa taie copacii ca sa faca loc catedralei
- taie alti copaci sa faca catedrale de lemn
Dar are si unele bune:
- cauta ca oamenii sa nu fie educati, si cum nu au educatie foarte multi nu vor putea sa aplice in industrie ce polueaza
- nu invata oamenii sa gandeasca singuri deci nu vor scrie carti, si asa iar salveaza niste copaci
- ei nu vor nici manuale pentru evolutie, vezi: alti copaci
- ei merg cu Mercedes la lucru, ce e o masina destul de economica: comparata cu Hammer

Deja vad ca sunt chiar ecologisti!

| NOname a răspuns (pentru KhludCiprian):

: )) Genial!

| Holiday a răspuns (pentru KhludCiprian):

Esti rautacios happy
BOR-ul are spalatorie ECOLOGICA de haine.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Holiday):

Sunt si alte BO ce contribuie la fel de mult la bunastarea enoriasilor:
"Looking for a place in downtown Moscow to change your tires, have a snack, buy aspirin, launder your shirts, or purchase gold jewelry? In addition to a handful of shopping centers, Christ the Savior, Moscow' largest Orthodox cathedral, offers all of these services."
http://www.theatlantic.com/......ow/264354/

| Holiday a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nici nu ma asteptam sa nu mai fie si altele, referitor la BOR, e clar ca hainele le spala ecologic, ce nu e clar e cum spala banii obtinuti din asta si alte activitati.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Holiday):

Sunt sigur ca unii fac ceva bine, inclusiv ca spala haine (poate si bani) in mod ecologic. Totusi cel mai bine e cand vad oamenii credinciosi chiar sa faca ceva.

Totusi oligarhia preotilor din Romania imi aminteste nu stiu de ce de Ferma animalelor! Sigur, preotii nu abuzeaza omul simplu, dar foarte des ei par ca ofera sfaturi pentru absolut tot ce se intampla in lume, de la faptul ca-s inundatii ca un travestit a castigat Eurovisionul (ai auzit sper ca de asta), pana la ce sa mancam miercurea si vinerea.

Dar cand e sa protejam natura sau sa luptam incalzirea globala, sau doamne-fereste sa intelegem evolutia: "e o conspiratie a stiintei"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai intrebat in general? ai intrebat biserica? ori pe cei din afara bisericii? http://ecologiesireligie.wordpress.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi nu sunt crestin, rectific, ala nu e crestinism ci afacere in toata regula, crestini presupun ca in adevaratul sens a cuvantului sunt putin, foarte putini.

| RexCuParuCret a răspuns:

Care avere?
Averea crestinismului trebuie sa fie spirituala.
Marcu 10 20,, Mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea unui ac, decât să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu!" se refera la oamenii care pun pe primul plan pe averile in loc ca pe primul plan sa fie Hristos.
Consider nu e de vreo religie ci e de vina statul roman spre exemplu in alte tari iti reciclezi gunoiul alfel nu ti-l ia.
Nu vad ce cauta intrebarea ta la categoria religie.

| Holiday a răspuns (pentru RexCuParuCret):

"... in alte tari iti reciclezi gunoiul alfel nu ti-l ia."

Ia mai gandeste-te, oare chiar si-l recicleaza aia acasa, sau altceva ai vrut sa zici?
Poti consulta eventual DEX-ul.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Holiday):

Nu chiar ai inteles bine ce am vrut sa zic nu vad ce rol are o religie in protejarea mediului.
Cand acest lucru il poti face foarte bine si daca esti ateu, satanist, islamic ce conteaza daca mai esti crestin sau nu.

| ChangeName a răspuns:

In nici un caz in apararea mediului.
Sa le ramana lor mai multi mani pentru lanturi, icoane si cruci de aur ca sunt mai rau decat manelistii. Si toate astea in timp ce in fiecare zii mor N persoane fara nici o vina de foame.Dar biserica noastra? Ce face?
Evident ca nu le pasa.

| LauraSad a răspuns:

Nici un rol. Biserica doar strange bani fara sa dea in schimb nimic. Se construiesc biserici intr-una dar nimeni nu nse intreaba cat plateste mediul inconjurator pentru construirea acestora. Materiale necesare pentru constructie, utilajele utilizate ce polueza, toate au un efect nociv asupra mediului si resurselor naturale.In concluzie biserica nu face nimic altceva decat sa inrautateasca starea.