| anonim_4396 a întrebat:

Stau cu un baiat de 2 luni.Problema e ca,eu nu il plac,si nici fizic(nu e nici urat rau,dar nici frumos sa zic).Eu sunt mai inteligenta decat el, sunt cu gandul la un viitor stralucit, el fiind genul de baiat care nu prea invata si nu vrea un viitor.Ma incurajeaza sa invat, dar pur si simplu nu am sentimente pentru el.M-am bagat cu el doar ca sa le fac pe plac prietenelor mele, pentru ca nu mai avusesem de 5 luni relatie.Ca sa ma vada bine,recunosc.Dar imi e cam rusine cu el,sa il prezint parintilor sau sa ma afisez cu el, el e de treaba, dar nu e genul meu din pacate.As avea standarde mai inalte,dar oameni ca mine la scoala nu gasesc, si asta e prima relatie in care nu simt nimic, e doar ca sa fie.Il respect pentru ceea ce este,dar nu vreau sa il ranesc.Mi-e super ciudat ca nu ma mandresc cu el si nu ma simt confortabil in relatia asta, mai ales ca zilnic am ganduri ca fac eu un plan si ii bag o minciuna frumoasa ca sa ne despartim, si stiu ca nu este normal.As vrea un baiat cu care sa ma tin de mana, sa pun poze pe Facebook, sa nu imi fie rusine cu el.Eu sunt frumoasa, nici cea mai frumoasa, dar intru in categorie.Par superficiala, stiu, dar ideea e ca pur si simplu nu am sentimente pentru el.Si e trist,si imi pare rau pentru ca sunt asa,si imi pare rau ca e bagat in chestia asta, e de treaba, nu imi place ca fac chestiile astea.Ca trag cu ochiul sa admir alti baieti (de exemplu azi) pentru ca pur si simplu nu il iubesc.El merita pe cineva mult mai bun decat mine, iar eu pe altcineva.Asta-i parerea mea.Ce sa fac? Si scuze inca o data,stiu ca prin"frumoasa" par superficiala,dar tata si mama sunt respectati in societate, la un nivel mult mai sus, asta inca e o problema...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca esti mai inteligenta doar decat el. Nimeni nu sta cu cineva pe care nu-l place.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti atat de inteligenta pe cat te lauzi, de ce nu stii sa te exprimi corect?
Ce inseamna: "stau cu un baiat de 2 luni..."
--Unde stai? Te-ai mutat la el acasa?
Ori expresia: "m-am bagat cu el"
-- Unde te-ai bagat cu el? Sub pat, ori sub pat?
Eu cred ca, esti doar aroganta si rasfatata, crezand ca meriti ceva mai bun, decat alte fetite de aceeasi avrsta.
Te asigur ca, orice om cinstit, indiferent ca-i sarac sau bogat, este respectat in societate, nu doar parintii tai.
Asta daca nu cumva sunt ministrii sau diplomati, ceea ce ma insel, dat fiind porcarioarele pe care le scrii pe aici, specifice varstei pe care o ai, adica 15 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am învățat așa după 21 de ani de agent comercial.
Cel mai bun client este acela pe care îl ai.
După 47 de ani de căsnicie am învățat asta.
Cea mai bună nevastă e acea pe care o ai.

Să mai gândești așa.
Că a avut loc un bombardament atomic.
Că toți oamenii au pierit.
Că sunțeți numai voi doi pe o insulă pustie.
Că dacă voi aveți copii, umanitatea renaște.
Gândește-te o secundă la asta în timp ce citești.
Pe acest fir al gândului poți să începi să îți iubești
prietenul. Imaginează-te pe acea insulă numai cu el.
Iar când te copleșesc alte gânduri de a-l părăsi, pune în minte imaginea cu insula.
Tot ce este în jur este iradiat și va muri numai voi doi veți rămâne.
Atunci vei începe să simți valoarea iubitului actual.
Ești de 2 luni cu el, să îți imaginezi că cu el vei petrece următorii 50 de ani. Să te imaginezi cu el înconjurată de nepoții voștri, nu mult, acum câteva secunde cât timp citești.
De ce fac asta.
Din ceea ce citesc mai sus, nu ai să-i reproșezi nimic doar că nu este perfect.
Dta ai ales să fii împreună cu el.
Dar crezi că ai ales din acel motiv rațional scris mai sus.
Eu zic că ființa ta l-a ales. În ovarele tale sunt niște ouă. Ele aleg bărbatul pe care le place. Apoi ele transmit la neuronii din scoarță, ia găsiți voi un motiv rațional la înaintare.
Dta ai fi fericită cu el dacă nu ai pune tot timpul în față că cu celălalt cu următorul ai fi mai fericită. Apoi vei constata că nici următorul, nici următorul lui, nici cel ce urmează după el, nu te fac mai fericită.
Nu fac fac aici predici. Este una în biblie, femeia samariteancă, îi spune Isus.
- Cinci bărbați ai avut, si nici acela care îl ai acum nu îți este bărbat.
Alfredo Hiloldo în cartea -Medicina spirituală -editura Vidia 2017
spune pe la pagina 156-157 că asta are legătură cu hipocampul, cu o sănătate mai bună a creierului și recomandă acolo ce să facem ca să ne simțim mai bine. Iar ca exemplu negativ, un prieten de al lui care tocmai îl invitase la a 5-a lui nuntă. Un fel de Călin Popescu Tăriceanu, cel cu 4 neveste.

Eu nu zic să faci exact cum zic eu. Exclus.
Doar să adaugi la bagajul experienței tale de viață cuvintele de mai sus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din primele 3 propozitii, mi-am dat seama de inteligenta ta.
Adica mai rar asa ca tine.
Normal ca esti cu gandul la viitor stralucit, aia e cheia succesului.
Bravo, inteligento!
Esti praf.
Sper sa te bata ala.

| OldSoul a răspuns:

In opinia mea, e o lipsa de respect atat fata de el, cat si fata de tine, sa va mintiti cu aceasta relatie.
Iti recomand sa-i spui cum sta treaba cu adevarat, si sa va despartiti.
Fara alte minciuni care sa sune bine, fii directa si explicita, daca apelezi la minciuni, va tine sa creada ca inca exista speranta si te va sacai mai mult, spune-i adevarul si aia e, va trece peste, viata va merge mai departe.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu voi înţelege nicodată mentalitatea celor care stau cu cineva de ochii lumii, de plictiseală, fără măcar un minim de sentiment.
Din ce spui, nu cred că tu eşti persoana inteligentă în relaţia asta.
Desparte-te şi găseşte -ţi pe cineva de nivelul tău.

| FaraNumePls a răspuns:

Imi place cum gandesti. Pune te pe tine pe primul plan si gata. Scapa de el. La un moment dat o sa fie o povara pe umerii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai puţin, la voi e competiţie sau ce? Nu te supăra, dar câţi ani ai?
Dacă nu ai sentimente pentru el lasă-l şi apropo sunt sigură că astea nu sunt prietene.Ar trebui să te descotorosezi şi de el şi de,, prietene,,.Ele nu sunt prietene adevărate dacă te pun să stai cu orice boşorog.Dar, tu nu trebuie să accepţi, ca proasta.Ai zis că eşti inteligentă,păi fă să se vadă asta. Căci eu nu văd, eu văd că eşti condusă de nişte aşa zise prietene, foarte false care te pot face să suferi cu toţi,, iubiţii,, ăştia a voştri. Dacă vă întreceţi la cine are cei mai mulţi,, iubiţi,,. Abia aştept să mă anunţi care dintre voi s-a culcat cu cei mai mulţi. laughing)))Nu e bine ceea ce faci, că asta ar putea să-ţi distrugă viitoarea relaţie.Eu tot, timp de o săptămână am stat cu unul, pentru că nu am vrut să se supere şi din astea.Dar l-am părăsit şi am dat cărţile pe faţă, aşa ar trebui să faci şi tu.De ce să stai cu cineva de care nu îţi place şi să suferi? Spune-mi...El chiar şi acum crede că-l iubesc şi se ţine după mine, e un slab şi laş, e urât şi gras.Te-aş sfătui să-l părăseşti pe,, cavalerul,, cela al tău.Pa,pa.
PS: Să mă ţii la curent.

| melodrama a răspuns:

Mi se pare foarte trist sa consideri persoana de langa tine un obiect. Ne putem mandri cu ce avem, cu ce am dobandit, cu aspiratiile pe care le avem, dar niciodata sa nu ne mandrim cu persoana de langa noi, nu e deloc ok cum vezi tu iubirea.

| Isabell27 a răspuns:

Spune i adevarul dracu. Nu mai sta, il vei face sa sufere si mai rau. Cu cat amani cu atat va creste rana. Spune i frumos ca ti la el dar ca un prieten si ai facut asta fiindca te a obligat cineva.

| Anonima213 a răspuns:

Nu înțeleg de ce oamenii sunt atât de răi. Este problema ei ce vrea să facă. Iar părerea mea este că dacă nu simți nimic pentru el ar trebui să îi spui asta și să vă despărți. Sper să găsești pe cineva potrivit pentru tine. You get it girl happy

| 3Iuliana21 a răspuns:

Buna!
Eu cred ca ar trebui sa ii spui ca nu simti nimic pentru el. Stiu ca nu vrei sa il rănești, dar aici trebuie sa alegi între tine și el. Ori te desparți de el si o sa fi tu fericita si el o sa sufere puţin sau o sa fi nefericită stând lângă el.
Sper sa ai curajul sa ii spui si sa poţi găsi pe cineva pe placul tau si o sa il eliberezi si pe el prin asta.
Succes!