| lilbb a întrebat:

Stie cineva ce inseamna "Was gehort zusammen?"? Mot a mot stiu ca inseamna "Ce apartine impreuna?", dar nu suna bine. Daca ar putea sa ma ajute cineva care stie engleza as fi recunoscatoarehappyFunda!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Se traduce corect prin ''Ce se potriveste si unde?'' Ma gandesc ca ai acele exercitii cu 2 coloane in care trebuie sa faci legaturi intre cuvinte/propozitii, exercitiu standard de altfel.

| lilbb explică (pentru TheAce):

Exact.Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| lilbb explică:

Germana*scuze!

| M25M a răspuns:

Gehort nu inseamna auzit? de la horen?

| TheAce a răspuns (pentru M25M):

Depinde de context. In acest context normal ca n-are nicio legatura cu auzit/a auzi. Un context in care ce spui tu ar avea sens ar fi de exemplu ''Habt Ihr gehoert?''.

| Leptosome a răspuns:

Ce ne apartine noua?; Ceva ce ne leaga?