| saramary12008 a întrebat:

Bună! Sufăr de depresie de ceva timp și am doar 14 ani, urmează sa rămân repetenta.
Depresia m-a făcut să neglijez școala.
Dacă rămân repetenta este un capăt de lume? Apropo, sunt clasa a 7 a

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai fost la medic si ti-a zis ca ai depresie?

Daca ramai repetenta, nu, in niciun caz nu este capat de lume.Insa daca tu consideri ca nu mai are rost sa depui efort si sa inveti decent, atunci este problematic. Parintii tai sunt constienti de situatie?

| saramary12008 explică (pentru dullcat):

Nu,nu am fost
Dar știu sigur că am
Pai... părinți mei...
Mama e în Germania la muncă, și tata este imobilizat la pat.

| dullcat a răspuns (pentru saramary12008):

Inteleg.Ai putea merge la psihologul scolii/liceului sa vezi daca chiar este depresie, in ce stadiu si cum scapi de ea. Nu vei plati nimic deoarece esti eleva. Sau poti vorbi cu diriginta sa vezi cum se poate rezolva, sa mergi la un cabinet care tine de alta unitate de invatamant, deoarece ai acest drept.

4 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Este rău dacă repeți clasa. Mai bine te duci la psiholog sau discuți cu familia despre problema asta.

| Alei1111 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Pierzi un an dar poti sa mergi in continuare la liceu, facultate etc