| AndreeaIsabella a întrebat:

Sunt a 10 si recent am fost a 9 si am schimbat profilul, ceea ce m-a facut sa am dificultati foarte mari in a socializa. In semestru doi a fost groaznic, toata lumea se cunostea si cateodata ma luau "peste picior", insa nu intr-un sens rau. M-am integrat intr-un grup si la sfarsitul anului am observat acel grup la care am inceput sa tin, ca cam foloseau, acele fete care "vai doamne te iubim". Prieteni am unul, am o prietena cea mai buna insa nici cu ea nu mai tin legatura atat de stransa, cu restul persoanelor socializez, sunt niste persoane minunate, dar care cred ca am murit sau ceva.
Faza e ca nu mai vreau sa dau atentie nimanui, ma enerveaza faptul ca in timpul scolii toata lumea vorbea cu mine si acum nimeni nu ma mai cauta, adevarul este ca vreau sa fiu bagata in seama. Poate suna egoist.
Am obosit sa mai incerc sa ma vad cu cineva, de cateori voiam sa ies undeva toata lumea se facea ca are treaba sau ca nu poate.
Poate ca sunt o persoana nasoala, nu stiu, dar tot ce fac de cand a inceput vara e sa stau in casa sa ma uit toata ziua la filme si seriale si sa stau cu nasul in tot ce contine ecarn, nu mai vorbesc cu nimeni, decat cu aceea prietena de mai sus-din cand in cand-, parintii si cam atat.
Ma simt depasita de situatie, nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Sa stii ca raspunsul tot la tine e. Oricat de greu ti-ar parea, trebuie sa tragi putin de tine, sa devii mai sociabila, mai vesela si in mod sigur lucrul acesta iti va aduce si rezultate placute. Realmente e dificil sa intri intr-o comunitate deja formata, insa faptul ca ai reusit oarecum sa te integrezi, iti aduce un plus, aratandu-ti ca poti. Nu te mai gandi ca esti folosita! Asa e intotdeauna cand dispui de ceva - cunostinte sau lucruri de care altii au nevoie. Oricum, de cele mai multe ori legaturile cele mai stranse dintre oameni se creeaza pe nevoia de ceva. Fa-ti curaj si du-te inainte! People needs you, it's ok!
Si feed-back-ul pozitiv (aprecierile) dat la postarile cunostintelor pe facebook mai e un mod bun de socializare cu impact bun.
Good lock!

1 răspuns:
| RainmakerX a răspuns:

Si eu am patit la fel mai demult.
Incearca sa participi la anumite evenimente, te poti inscrie la Crucea Rosie sau la un sport... Poti cunoaste persoane noi si sa mai iesi din casa alaturi de ele macar.

Da-le mesaje persoanelor alaturi de care te simteai bine candva, baga-le tu in seama! Nu astepta sa te sune ele!

Asta este cea mai mare greseala!
Cheama-ti fostii prieteni pe undeva, s-ar putea sa vina.

Succes!