| Annemarie4 a întrebat:

Buna sunt clasa 8 si sunt din md si as vrea la anul sa ma mut in la anul in ro dar stiu ca in ro examenele se dau la sfarsit de a 8 dar la noi in md se dau la sfarsit de a 9, deci daca vreau sa ma mut va trebui sa dau examenele la ro la inceput de a 9?

3 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Deci fa 9 clase in md da examenele desf. degimnaziu si pe urma temuti in ro. vei fi in din nou in clasa 9 la ce liceu vei opta in functie de medie. (practic se repeta clasa9)

| Annemarie4 explică (pentru Ara997):

Pai de asta si vreau sa mut dupa a 8, de ce mi-ar trebui sa mai repet inca o data un an?

| Ara997 a răspuns (pentru Annemarie4):

Pentru ca in clasa 9 in ro, se intra dupa ce sustii examenul de evaluare nationala, ori tu nu dai niciun examen in cl 8, abia in a 9-a dai examen si pe baza mediei poti sa optezi la unul din licee.
In ro, la liceu se face repartizarea in functie de media la evaluare