| AndreiVale a întrebat:

Buna,sunt clasa a 12 a si sunt foarte nehotarat ce facultate sa urmez, as dori din partea voastra anumite sugestii.Tin sa mentionez ca nu sunt o persoana cu abilitati extraordinar de mari la invatat. Ma refer ca nu cred ca as putea termina Medicina, Arhitectura ..Multumesc

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Trebuie sa alegi ceva ce iti place tie!
Orienteaza-te ce medii ai, ce faacultati accepta mediile tale si apoi ramura care iti place.
Fa-ti o lista cu ceva facultati si apoi analizezi situatia!
Daca vrei sa faci facultate doar de gura parintilor ori ca asa este la moda, mai bine o lasi balta!
O zi buna si succes in viata!

| mihai69 a răspuns:

Psihologie, filologie, geografie, film... Ai de unde alege.
dacă vrei să nu muncești nicio zi în toată viața, alege o meserie pe care o iubești.

| 6Anonim9 a răspuns:

Prptectia mediului. Eu acolo o sa ma duc. Imi place natura, plus ca sunt vreo 15 domenii acolo. Zootehnie, Silvicultura etc etc... Nu cred ca e greu, de exemplu unchiul meu e inspector agronom si nu a facut facultatea. Daca o faci, sigur ajungi ca el sau si mai mare(depinde ce domeniu alegi de acolo). Se castiga destul de bine. Mult succes!

| Adviceforeveryone a răspuns:

Buna! Multe persoane sunt nehotarate in privinta facultatii. Gandeste-te ce iti place, ce ai vrea sa faci o viata intreaga, unde si ca ce ti-ar placea sa lucrezi...din ce ai vrea sa iti castigi banii si sa nu fie un chin pentru tine, sa lucrezi din placere. Pentru medicina sau ca sa ajungi doctor iti trebuie studii, trebuia din liceu sa te apuci sa inveti la biologie si chimie si sa iti si placa asta si sa iti doresti sa profesezi mai departe. Pentru arhitectura sau orice alta arta (pictura, grafica, design) iti trebuie talent la desen si rabdare. Presupun ca nici matematica-informatica nu te pasioneaza incat sa mergi pe asta mai departe. Ai putea cauta pe internet toate domeniile si sa vezi care ti s-ar potrivi si care iti place cel mai mult pentru a urma o facultate. Faci o lista cu care toate si alegi cateva care crezi ca ti se potrivesc. Din acelea alegi una sau cateva si iei decizia finala. Cel mai potrivit cred ca ti-ar fi ceva legat de afaceri, economie sau ceva de genul. Sunt mai simple astfel de facultati. Nu iti trebuie multe cunostinte.
Daca nu te poti hotari pana la admiterile pentru facultate, poti sta un an acasa sa iti pui in ordine toate gandurile si pentru a te gandi mai bine ce vrei sa faci mai departe in viata. Invata intai pentru scoala ca sa iei bacul si apoi te gandesti la facultate. Asta e prioritatea acum, prezentul! Multa bafta si succes!

| AndreiVale explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!