| Alinaaacv a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi, sunt clasa a 12 a si nu stiu ce facultate sa urmez de viitor. Tin sa menționez ca nu-mi place partea de it si matematica.
Mi-as dori o facultate buna care sa nu o fac de dragul de a o face.
Ma gandeam la administrație publica sau de partea de moda si la medicina m-am gandit dar sunt multi ani.
Astept parerea voastra.

Răspuns Apreciat de Editori
| Laura162 a răspuns:

Alege ceva ce ti-ar placea sa faci pe termen lung. Nu-ti alege o facultate, respectiv meserie doar pentru ca auzi ca e buna. Poti sa ai cel mai profitabil job din lume, cu cea mai buna reputatie... E degeaba daca te duci la lucru cu scarba. Sfatul meu e sa discuti cu studenti ai facultatilor, respectiv angajati in domeniu care ti se pare interesant. Asta pentru ca teoria nu pusca intotdeauna cu practica - din afara poate sa para intr-un fel, dar cand lucrezi efectiv in domeniu s-ar putea sa te trezesti ca e foarte diferit de ce ti-ai imaginat sau ca facultatea ti-a dat informatii selective cand ti-a zis de oportunitati dupa absolvire.

Daca vrei sa fii model, cauta o agentie profi. Conteaza sa stii sa pozezi si sa te incadrezi in parametrii, nu ce diploma/calificare ai. Avertisment, totusi: nu e chiar asa usor pe cat pare cand te uiti la pozele dintr-o revista. E ceva munca in spate.

Vorbeste cu vreun student sau absolvent la design vestimentar. Eu stiu doar o persoana, care a avut cateva prezentari si proiecte in timpul facultatii, dar ulterior a ajuns sa lucreze la o firma de design interior. Nu e imposibil, dar e cam greu sa te lansezi si ai nevoie si de un dram de noroc (si sa stii cateva chestii despre cum sa-ti faci o afacere).

Daca mergi pe modeling sau pe design vestimentar, parerea mea e ca ar fi util sa ai si un back-up plan, sa nu mori de foame daca nu merge.

Despre administratie public nu stiu prea multe, asa ca o sa las link-ul asta: http://admitere.snspa.ro/de-ce-aleg-snspa/oportunitati-de-cariera/.

Medicina... e grea, atat fizic, cat si psihic. Daca esti pasionat, da, e ok. Daca nu esti pasionat si vrei s-o faci doar pentru bani, mai bine lasa. Contrar miturilor, cu exceptia catorva specialitati, nu te umpli de bani cand termini facultatea. Cand vezi fluturasul, zici ca nu-i de lepadat si teoretic ti-ai permite vacante dragute prin ultimii ani de rezidentiat sau ulterior, dar daca te gandesti ca (din nou, cu exceptii de rigoare) ori nu ai timp, ori esti prea obosit pentru prieteni si familie, nu stiu daca ti se mai merita banii aia. Sa nu zic de toate rahaturile pe care articolele de pe net nu le mentioneaza. Aici ma refer la majoritatea medicilor, nu la cei cu 7 titluri in spate, primariat, profesori universitari, sefi de sectie si cabinet privat, toate la pachet (desi e multa munca pana ajungi si acolo, dar macar atunci poti sa spui ca da, traiesti pe picior mare... si exista un motiv pentru care ajungi acolo de la 50 ani in sus).

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"administrație publica sau de partea de moda"

ce-ar fi să le imbini pe cele 2? (poate schimbi moda in administatia publică)

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Tocmai d-asta ți-am zis, ar fi!

| Catrice a răspuns:

Drept.

| Frank51 a răspuns:

Teologie. Nu ai văzut ce merțane au ăștia? Durează ceva ani să ajungi level mai mare dar merită.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Nu trebuie să fi sfânt, tu crezi că preoții fac asta pentru bunătate? laughing o fac pentru bani.

| RobertMoon a răspuns:

Pai alege o facultate in funcție de materiile care îți plac sau la care te pricepi, iar în plus trebuie să te gândești ce meserie ai dori sa ai după ce o termini de dinainte ca sa ai o viziune mai ușoară pentru alegerea facultății. De exemplu dacă ți-ai dorit mereu sa lucrezi într-un birou la o primărie sau ceva de genul alerge administrație publică, de asemenea asta e o facultate bună și pentru cei care doresc să facă politică în viitor pentru că înveți niste chestii de bază. Nu trebuie sa alergi o facultate în funcție de ce zice cineva, adică nu trebuie sa fii influențat. Am văzut că multora le zic părinții să facă facultatea x sau y pentru că se câștigă bine, iar când ajung acolo nu fac față sau nu au placerea de a învăța, de aceea trebuie sa îți alegi o facultate pe care sa o faci de plăcere ca mai apoi sa ai un job unde sa lucrezi tot de plăcere, asta e părerea mea, acum faci ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns (pentru Alinaaacv):

Atunci alege asta. Sau alege altceva si ocupa-te de moda pe langa. Daca iti place si ai talent (si dorinta) atunci va fi bine. Mai bine alegi un domeniu in care ai niste riscuri mai mari decat unul care nu te atrage.

| isemilia a răspuns:

Alege ce iti place. Stiu ca nu e un raspuns la intrebarea ta, insa tu faci facultatea aia si tu vei lucra (teoretic) in domeniul ala. Daca nu faci ce iti place o sa urmezi o facultate doar de dragul de a o face. Daca iti plac administratia publica / moda fa asta atunci. Daca vrei medicina fa asta, chiar daca dureaza. Alege ce iti doresti tu, fiindca niste straini de pe net nu iti pot spune ce sa faci sau nu cu viata ta...

| Ciprian09 a răspuns:

Fa ceva ce sa ti placa! si care sa poti prefesa de exemplu in viitor