| DeMi0806 a întrebat:

Sunt clasa a 8a si deja am emoții pentru că termin generala, ma despart de colegii cu care am stat 8 ani, atata timp si o să merg la liceu unde nu cunosc pe nimeni. Am mai auzit: hai ma ca o sa te acomodezi tu.
Dar fara vreo exagerare, eu sunt genul de persoana care se acomodeaza destul de greu cu prieteni noi, plus ca prietenele mele cele mai bune de acum sunt din școala si exista sanse foarte mici sa pic in acelasi liceu, dar apoi in aceeasi clasă. Nu am prieteni noi, cu multi m-am imprietenit din cls 1 sau cls 5. Dar de atunci am inceput sa fiu mai retrasa, fata de straini si sa am un fel de rutină din care să nu ies, mereu cand mi se facea cunostinta cu cineva nou, preferam sa plec sau respingeam acea persoană.
Singurele persoane cu care ma inteleg asa mai bine sunt colegii cu care ma vad zilnic si prietenele. Si de aia, daca o sa "ma rup" de colectivul ăsta o să-mi fie foarte greu și tot la grupul meu o sa ma intorc intr-un fel, cand ajung acasă.
Cum a fost prima perioada din liceu? Ce ati facut ca sa va acomodați mai ușor?

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Pai uite ce zic eu (din experienta): grupul de prieteni e una, colegii de la scoala, e alta. Dintre colegii tai de liceu (noii colegi), poti sa iti faci prieteni, dar retine ca e doar o relatie de colegialitate la inceput. Cu totii am trecut prin asta si, crede-ma, e fain tare! Si mai e ceva ce am invatat: prietenii adevarati sunt putini si-i numeri pe degete - vreau sa zic de prietenii pe care-i vei avea pana la maturitate...si dupa. In fiecare perioada (scoala generala, liceu, facultate) prietenii vor fi pe categorii: prietenii de la scoala, de la liceu, de la facultate. Cand ajungi la liceu, posibil sa gasesti persoane super cu care te vei intelege foarte bine si-ti vor fi prieteni. Indiferent in ce situatie te vei ragasi, iti garantez ca va fi o experienta de neuitat. Iti doresc succes!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Pentru toată lumea e o etapă nouă începerea liceului.
Important e să nu stai cu stres și totul va fi bine.