| Ldgehbshsjamw a întrebat:

Bună, sunt eleva de clasa a 8-a, din clasă a 5-a profesoara mea de Matematică a avut ceva cu mine și înainte sa spuneți ceva nu, nu exagerez ma bârfește cu părinții din clasă și mă umilește zilnic, ma tratează complet diferit comparat cu ceilalți și nu doar eu am observat asta.
Trecând peste uitați ce s-a întâmplat azi, m-a scos la tablă și nu am știut cum sa rezolv exercițiul, și fiind timida îmi era foarte rușine sa zic ceva, iar faptul ca tonul ei se schimbă de fiecare data când ajunge la mine nu ajuta deloc. În timp ce ma chinui sa rezolv exercițiul aceasta ma umilește în față clasei spunând ca zici ca sunt un copil de clasă a 3-a și ca ma lasă corigenta la vara. Din rușine nu mă uit la ea și rămân cu ochii pe tabla, iar aceasta spune ca o disrespect pentru ca nu ma uit la ea când vorbește cu mine și ca îmi face referat pentru a scade nota la purtare ca eu am mai făcut asa de 2 ori (ceea ce nu e adevărat? plus nu am menționat faptul ca m-am întors la ea de nu stiu câte ori în timp ce scriam, nu doar asta dar era în spatele clasei.) Ma rog vine pauza și ironic vine și diriginta mea și încep amândouă sa vorbească despre mine clar o mai și aud pe doamna de mate cum se refera la mine zicând "doamna *nume de familie*". Nu trece mult vin amândouă la mine și ma întreabă diriginta de ce mă comport asa cu profesoara de Matematică, ma uit la amândouă nedumerita, ca sincer va zic nici nu știu ce fac de crede constant ca o disrespect (când e fix invers în opinia mea) și îmi mai adresează întrebarea de vreo câteva ori totuși dacă clar eu nici nu știu ce sa spun. Trecând peste ajung acasă și bunica mea primește un mesaj de la diriginta care o informează de ce s-a întâmplat astăzi și că-mi face referat, bunica-mea nu înțelege situația, nu contează cât de mult ii explic și probabil va fi de partea dirigintei ca pentru ea cuvântul ei e sfânt. va rog ajutați-mă ce fac, chiar îmi va face referat? Dacă primesc unul singur îmi scade nota la purtare? Am avut 10 la purtare toți anii ăștia și sincer nu știu care e treaba. cum îmi va afecta viitorul faptul ca am "disrespectat-o"pe dna de mate? Ma simt foarte confuză.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesoara nu are de fapt nimic cu tine, doar ca tu mergi nepregatita la scoala si apoi, cand esti intrebata tu refuzi sa raspunzi, iar cand profesorul iti vorbeste nici macar nu ai bun simt sa te intorci cu fata la profesor.
Aceste gesturi sunt intr-adevar considerate fara pic de respect pentru profesor.

Problema s-ar rezolva daca ti-ai arata macar putin interes pentru matematica aia, punand mana serios sa inveti, iar cand iesi la tabla sa fii capabila sa rezolvi ce te pune profesoara.
Tine minte pentru vecie: intotdeauan cand cineva vorbeste cu tine, nu stai cu spatele, ca est lipsa de respect, de bun simt si lipsa educatei de la parinti.

| dullcat a răspuns:

Buna.Profesoara ta de mate pare cam de moda veche asa.Decat sa tot fii chinuita pentru situatii pe care nu le poti controla, nu ar fi fost mai eficient sa te muti in alta clasa? Considerand ca acum esti clasa a VIII-a, incearca sa mai induri un an si sa faci pregatire, astfel incat sa ii dai peste nas cand te scoate la tabla si tu ii demonstrezi ca stii cum sa se rezolva.Cu siguranta si faptul acesta, ca nu stii, contribuie la nervii si atitudinea ei severa. Spui ca locuiesti cu bunica? Dar parintii tai stiu de ce se intampla, sau mai bine, ce s-a tot intamplat in acesti ani?

| Hyperion7 a răspuns:

Sună a abuz și bătaie de joc.
Nu știu dacă merită efortul de a ți bate capul cu ea acum, eventual fă meditații și las-o in colo de baba, macar iei examenul, scapi de ea și gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău să aud asta, sincer profesoarele de matematica pot sa fie extrem de severe! Din ce ai scris tu profesoara ta nu are ce cauta acolo! Dar sunt sigura ca a fost cineva în clasa de partea ta! Eu nu vad cum toți colegii tai pot sa stea degeaba când ție ți se face o nedreptate! Sigur a mai făcut așa cu mai mulți din clasa! Eu zic sa strângi mai mulți colegi și sa vorbiți împreună cu diriginta! Nu poate sa îți facă referat dacă mai mulți colegi sunt de partea ta! Numai bine!

| RICKY6807261 a răspuns:

Si eu sunt tot a 8-a happy
E cam nasol ce ti se intampla cu profa de mate dar nu prea ai ce sa-i faci.
Daca poti vorbeste cu parintii si spune-le sa lamureasca situatia cu diriginta si eventual si cu profa.

| RICKY6807261 a răspuns (pentru RICKY6807261):

Gandeste-te ca mai ai cateva luni si termini gimnaziul. Probabil ca nu o sa o mai vezi pe femeia asta in viata ta asa ca don't worry si trateaz-o cum te trateaza dumneaei pe tine. Daca ea ii spune dirigintei minciuni despre tine, fa acelasi lucru cu parintii si spune-le ca nu e ok ce sa intampla.