| Anonim2682008 a întrebat:

Bună! Sunt fată, am 13 ani și am urgent nevoie de ajutor. Bine, deci prima menstruație mi-a venit pe 15 iulie anul acesta și a durat 3 zile, apoi mi-a mai venit pe la 20 august și a durat tot 3 zile dar acum mi-a mai venit încă o dată în augut, pe 30 și durează mai mult. Mai exact mi-a venit pe 30 și acum sunt în a 4 a zi de ciclu deci clar durează mai mult! Este normal? Plus că ieri și azi nu am avut scurgeri de dimineață și mi-a venit de abia acum la ora 15... Vă rog ajutați-mă, nu pot vorbi cu mama deoarece ea nici măcar nu mi-a vorbit despre ciclu deoarece nici mama ei nu i-a spus nimic. Deci n-am o relație prea bună cu ea.

13 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In multe cazuri, in primii ani, ciclurile nu sunt regulate, nu au aceeasi lungime, deci e posibil sa tot observi diferente de cateva zile de la un ciclu la altul in prima instanta.
Este bine ca esti fata isteata si notezi.Este foarte important sa tii un istoric.
Mai intai, sa stabilim ca "ciclu menstrual" si "menstruatie" nu sunt unul si acelasi lucru.Menstruatia, cu durata normala intre 3 si 7 zile este prima faza din cele 4 faze ale ciclului menstrual, acesta din urma fiind structurat astfel:menstruatie+perioada infertila+perioada fertila+perioada luteala.

Acum, ciclul menstrual normal are durata minima de 20 de zile si cea maxima de 45, prima zi fiind si prima zi de sangerare menstruala, iar ultima zi, ziua dinaintea urmatoarei sangerari.Astfel prima zi de sangerare va fi mereu ziua 1 a ciclului.
De exemplu, prima menstruatie ai avut-o pe data de 15 iulie, iar urmatoarea pe 20 august.Asta inseamna ca primul tau ciclu menstrual a durat de pe 15 iulie pana pe 19 august, adica 36 de zile, ceea ce se incadreaza in normalitate.
Dar... urmatoarea sangerare a inceput pe data de 30 august, asta insemnand ca ori ultimul ciclu a durat doar 9 zile (de pe 20 pana pe 29), ori experimentezi o sangerare anormala intre menstruatii.Ambele situatii suna, sa zicem ca nu prea bine.
Orice ciclu mai scurt de 20 de zile sau mai lung de 45 de zile necesita consultatie medicala indiferent de varsta.La fel si sangerarile intre menstruatii.
Desigur, daca acesta va fi un caz izolat, nu ai de ce sa te ingrijorezi, dar daca se mai repeta (si iti vei da seama din moment ce iti monitorizezi ciclurile), va trebui sa vorbesti cu mama ta pentru a merge la un medic.
Imi pare rau, sincer iti spun, ca nu ai posibilitatea de a comunica cu mama ta, insa daca se mai repeta, va trebui sa faci un efort, sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca doresti sa mergi la medic pentru ca esti ingrijorata pentru sanatatea ta.

| Anonim2682008 explică (pentru Floridori):

Ultimul ciclu a durat 3 zile, de pe 20 pe 23 ca și primul dar după acesta la diferență de 12 zile a venit următorul care văd că durează mai mult decât celelalte. Problema este că în primele 3 zile a fost normal dar acum (adică ieri și azi) noaptea nu sângerez, dar ziua da. De exp. Ieri noapte nu am sângerat deloc și am sângerat a doua zi pe ora 15 (am sângerat doar o dată și atât, adică foarte puțin iar astăzi cred că se întâmplă la fel)

| Floridori a răspuns (pentru Anonim2682008):

Iarta-ma, dar nu ai inteles.
CICLU este totalul de zile dintre o sangerare si alta, prima zi a ciclului fiind prima zi de sangerare.
De exemplu, daca o sangerare incepe pe 1 august, sa zicem, iar urmatoarea pe 29 august, asta inseamna ca CICLUL a avut 28 de zile, de pe 1 pana pe 28 august.

MENSTRUATIA reprezinta zilele de sangerare si dureaza in mod normal intre 3 si 7 zile.
Deci MENSTRUATIA a durat 3 zile, de pe 20 pana pe 23.

Iar daca spui ca menstruatia a inceput pe 20, iar aceasta sangerare de acum, pe 30, diferenta nu ar putea sa fie de 12 zile big grin

Iti spun astea nu pentru a te contrazice sau pentru a te supara, dar pentru ca esti fata isteata si sa stii pe viitor, sa nu faci confuzie, mai ales daca parintii nu iti explica aceste lucruri.

Acum, daca tu spui ca sangerarea se produce numai ziua, deci cand stai predominant in pozitie verticala, atunci este cel mai probabil o sangerare anormala intre menstruatii si ar trebui sa vorbesti cu mama ta, sa ii ceri sa mergeti la medic.

Ai putea sa spui ce culoare are sangele si daca secretia vaginala si chiar sangele au miros neplacut?
Textura sangelui este vascoasa sau fluida, ca si cum ti-ar curge dintr-o taietura de la deget, de exemplu?

| Anonim2682008 explică (pentru Floridori):

Mă refeream că de când mi s-a terminat menstruația până când a apărut următoarea au durat 12 zile. Sângele este normal, roșu nu are un miros neplăcut cât despre textură este fluidă. Dar dacă țin cont de majoritatea răspunsurilor este perfect normal deoarece menstruația mea este neregulată iar la adolescente este normal să vină mai repede sau să întârzie câteva luni și să dureze mai mult sau mai puțin asta până când se reglează. Mulțumesc pentru informații!

| Floridori a răspuns (pentru Anonim2682008):

Da, nu este ceva nefiresc sa fie neregulata la varsta ta, dar este o problema cand ciclurile (adica distanta in zile din prima zi de sangerare menstruala pana la urmatoarea sangerare menstruala) sunt mai scurte decat 20 de zile, sau mai lungi decat 45 de zile.Iar in cazul tau este mult mai scurta distanta.Eu zic ca de pe 20 august pana pe 29 august sunt 10 zile, socotind ambele zile inclusiv.Dar chiar daca ar fi 12 cum spui tu, ar fi o mare problema.Atat daca ciclul a avut 10 sau 12 zile lungime, cat si daca este o sangerare anormala, ar trebui luata in calcul o vizita la medic.
Chiar si neregulat, ciclul ar trebui sa se incadreze in acest interval de 20-45 de zile. Daca nu, acest lucru sugereaza ca exista o problema la nivelul aparatului reproducator.

In plus, menstruatia este sange doar intr-un mic procent, mare parte fiind endometru.Deci o sangerare fluida sugereaza ca nu este menstruatie, ci o sangerare propriu-zisa ce nu provine din menstruatie.

| Anonim2682008 explică (pentru Floridori):

În răspunsuri spunea o fată că și mamei ei ia întârziat menstruația de mai multe ori 2 luni dar este perfect sănătoasă la fel și ea. Dar da este fluidă dar nu prea (nu știu exact cum să mă exprim) adică nu este ca și cum m-aș fii tăiat la deget, este un pic mai gros

| Floridori a răspuns (pentru Anonim2682008):

Ok.Daca nu ai menstruatie perioade indelungate, tesutul endometrial se va ingrosa foarte mult, iar in timp, acest lucru poate conduce la diverse afectiuni.
La polul opus, atunci cand sangerarile sunt prea frecvente, se poate ajunge la alte afectiuni.
Desigur, aceste lucruri se intampla in timp.De aceea, medicii recomanda consultatie medicala daca ciclurile nu se incadreaza in acest interval de 20-45 de zile.
Dar, fiecare este stapan pe propria sanatate si isi asuma consecintele propriilor decizii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De obicei, chiar la început, menstruația este neregulată și apoi se reglează, eu așa știu.

| Den1sa a răspuns:

E ok nu te speria am patit si eu asta ba chiar trecusera 1-2 luni cand nu imi venea mentruatia dar nu e mare lucru(am aflat ca si mamei mele i se intimplase toata viata ei dar era perfect sanatoasa) cu timpul se va regla nu iti face griji

| Anonim2682008 explică (pentru Den1sa):

Mulțumesc pentru răspuns!

| KimJennie a răspuns:

Este cât se poate de normal, stai liniștită. poate să dureze și până la o săptămână, însă depinde de corp. nu este neapărat să ai de fiecare dată la fel de multe zile.

| Anonim2682008 explică (pentru KimJennie):

Mulțumesc! Dar despre faptul că îmi vine mai repede sau întârzie este totul normal? Am înțeles că la adolescente este normal să vină mai repede sau să întârzie deoarece durează până se reglează...