| Anonim2682008 a întrebat:

Bună! Sunt fată, am 13 ani, nu mi-a venit ciclul și am o problemă. Astăzi când m-am trezit am observat că pe lenjeria intimă am o pată mare de culoare roșu-roșu închis oarecum lichidă (m-am gândit că mi-a venit mestruația dar nu aveam pătați pantalonii) așa că nu sunt sigură dacă este menstruație sau am doar scurgeri vaginale. Sper că mă puteți ajuta și vă rog dați răspunsuri serioase dacă vreți să mă ajutați.

(Apropo, mama mea nu mi-a vorbit despre ciclu așa că îmi este cam rușine să-i spun ce mi s-a întâmplat)

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Bună! La început, nu o sa îți vina asa tare. Pune ți un absorbant pe lenjerie. Eu cred ca ți-a venit. Sfatul meu e sa discuți cu mama ta, deoarece nu e un subiect despre care sa îți fie rușine sa vorbești. E un lucru perfect normal, toate fetele, femeile trec prin asta, ceea ce demonstrează ca al lor corp funcționează bine.
Probabil ca o sa ai dureri, dacă sunt mari, poți lua un calmant. Sa nu uiți sa te menții curata(dus și schimbat de câte ori e nevoie).
Felicitări, ai devenit femeie!?
PS, Nu te speria, e perfect normal. Dar, repet, vorbește cu mama ta, dacă tu inițiezi discuția, va fi nevoita sa îți explice cum sta treabahappy

| Anonim2682008 explică (pentru Smolbean):

Mulțumesc mult! Acum mama mea a descoperit singură că mi-a venit ciclu și mi-a dat câteva absorbante. Problema este că mă simt cam rușinată dar este ok. Mulțumesc că m-ai ajutat!

| Smolbean a răspuns (pentru Anonim2682008):

Nu trebuie sa te simți rușinat! E un lucru normal. Asta dovedește Ești sanatoasa! Mănâncă niște ciocolata, ajuta la tristețe happy, uita te la un film, fa ceva ce îți place, sa mai uiți. Numa bine! ✌?

| Anonim2682008 explică (pentru Smolbean):

Mulțumesc pentru ajutor!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e menstruația. Felicitări! happy