| OneWord a întrebat:

Bună!
Sunt fata, am 18 ani și mă simt foarte singură! Prieteni adevărați nu am, parcă nimeni nu ar dori să se apropie de mine. Cu cât mă apropii de o persoană, cu atât ea se îndepărtează de mine. Plâng foarte mult, mai ales că sora mea, mai mică ca mine cu un 1 jumate, pare să le aibe pe toate pe când eu stau în casă și-mi plâng amarul. Va rog, fara "iesi mai mult", "socializeaza" bla bla. Sunt o persoana sociabila, ies, dar mereu cand cunosc cate o persoana misto si ne intelegem bine, cu siguranta e distanta mare intre noi. Simt ca, odata cu timpul, aceasta stare se accentueaza din ce in ce mai tare. Sora mea ma da la o parte, le tine partea prietenilor, ma exclude din orice fel de activitate, iesire. De curand, am mai iesit de cateva ori cu ea. M-a scos ea la insistentele tatalui meu si ce pot sa zic. Eu ma-inteleg bine cu prietenii ei, care oarecum sunt si ai mei, dar nu stiu de ce se ascunde asa de mine si ma da la o parte. Vreau totusi sa mentionez, pentru a evita alte interpretari ciudate ca nu sunt o introvertita, nici o tocilara, nici o fraiera sau aroganta. Sunt o persoana normala ca toti ceilalti, ba chiar foarte sociabila si nebuna.
Ea are un iubit, eu nu am. Am parte numai de esecuri si in privinta asta.
Ea are o gasca de prieteni pe care daca i-ar suna si la 3 dimineata ar fi acolo pentru ea si cu care se poate distra si vorbi orice.
Eu de ce nu am toate astea?! am incercat sa analizez situatia, poate problema e la mine, dar nu..nu e asta. Va rog sa ma ajutati, ma simt foarte confuza. nu stiu ce se intampla si de ce.
Ma simt extrem de singura ca nu am cui sa ma destanui, ca nu am cine iesi sa ma distrez, sa beau un suc sau sa mergem intr-o vacanta. Am avut poate si astfel de "prieteni", dar cu timpul m-au dat la o parte si am ramas tot singura.
Vreau doar niste persoane pe care sa stiu ca ma pot baza si cu care sa ma distrez.
Sa nu se inteleaga gresit, eu nu sunt invidioasa de sora mea, ba din contra, sunt fericita ca ea e implinita, doar ca nu inteleg de ce eu trebuie sa sufar atat.
Si le arat oamenilor ca pot fi acolo pentru ei, ca pot o persoana de incredere, dar parca toti dau cu piciorul si umbla cu persoane care le dau o oarecare 'prestanță'.
Asta imi scade enorm increderea in mine si deseori, ma simt o ratata.
Ajutor.

Răspuns Apreciat de Editori
| Katie1356 a răspuns:

Pleaca din interior. Odata ce tu iti repeti asta in mod obsesiv - dupa cum am vazut si in intrebarea ta- e normal ca transmiti asta si celorlati, fara sa iti dai seama. Modul de viata e dictat de starea pe care o avem.
Odata ce nu te vezi cu ochi buni, nu te astepta ca restul sa o faca, pana la urma oamenii te trateaza cum pare ca vrei sa fii tratata.
Nu mai fi negativista, timpul petrecut singura petrece-l in avantajul tau, citeste, descopera, dezvolta-te pe plan intelectual. Cu cat investesti mai mult in tine, cu atat iti vei descoperi mai repede calitatile si moduri de a te face placuta de altii.
Schimbarea incepe cu tine. happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Relatiile se intretin cu vorbe bune si invitatii.
Daca esti invitata si tu nu inviti la randul tau, omul se simte prost si pe viitor te ocoleste si uita sa te invite.
Priteniile se intretin!
Nu condamna pe sora ta ca nu te ia cu ea peste tot, are iubit si tu nu poti sta lanag ei, cand se saruta, sau fac alte chestii.
Se pare ca tu nu esti constienta deloc ca nu mai esti sociabila, odata ce chiar tu recunosti, ca esti singura si ocolita de toti.
Din pacate, ai ajuns in situatia asta din cauza comportamentului tau gresit, fata de prieteni.
Afla de ce te ocolesc prietenii, de ce ai ramas singura, ce-i deranjeaza la tine
Te-ai gandit ca poti fii negativista sau cusurgoiaca si asta poate deranja pe ceilalti?
De exemplu, aici, cand ceri ajutorul nostru, ne-ai pus din start o conditie, sa nu cumva sa-ti pomenim sa socializezi mai mult:
"Va rog, fara "iesi mai mult", "socializeaza" bla bla."...
Asta este un lucru urat si rau, in atitudinea ta!
Cand ceri ajutor, nu pui tu conditii... petru ca, tocmai de sociliazarea aia depind relatiile tale de prietenie.
Din pacate, cum nu esti dispusa sa renunti la aroganta si nici sa socializezi (mai mult), nu cred ca vei avea sanse sa-ti faci prieteni noi sau sa-i convingi pe cei vechi, sa se intoarca la tine.
Mai gandeste-te ce vrei si daca iti pasa sa nu ramai singura, schimba-ti atitudinea!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu. Stai asa mai...
Suferi? Cum naiba suferi din cauza asta. Pai ai vrea ca orice persoana chiar daca nu va intelegeti sa iti fie prieten? Prietenii surorii tale sunt ai ei, pentru ca sunt compatibili. Daca nu ti-ai gasit inca grupul tau nu e sfarsitul lumii. O sa ajungi sa lucrezi intr-o echipa unde o sa va mancati unii pe altii. Sau poate o sa fie cea mai frumoasa echipa pe care ai intalnit-o in viata ta. La fel si cu prietenii. Aceste lucruri nu inseamna nimic, nimic. Nu trebuie sa te supere. Ai iesit cu ei, acum esti undeva in pat presupun si... asta este, nu? Maine o sa vina oricum si o sa faci alte activitati. Stai suparata pentru ca... nu s-a intamplat nimic rau ieri? Sau cand ai iesit cu "prietenii" surorii tale?
Persoanele vin si pleaca mereu. Cum altfel sa cunosti si alte persoane? O sa vina ei la tine cei care chiar conteaza. Nu trebuie sa iti scada increderea in tine. Din cauza lor? Din cauza ta? Le arati ca esti o persoana de incredere si? Te astepti sa iti fie prieteni? Continua sa faci ce faci doar ca trebuie sa renunti la asteptari. De ce ai nevoie de prieteni pe care te poti baza? Nu exista asa ceva sau poate ca nu se gasesc asa de usor. Acei prieteni ai surorii tale poate nu sunt asa de incredere pentru ea cum crezi. Deci cum ai vrea sa te bazezi pe ei? Sa iti pastreze secretele? Ai nevoie sa le zici? Ca altfel nu ar mai fi secrete. Sa iti mearga dupa o adeverinta? Asta cred ca o pot face si cei pe care nu te poti baza, daca sunt de treaba. Sa iti protejeze spatele cand o sa traga unu cu arma? Nu cred ca e cazul de asa ceva. Deci de ce ai nevoie mai exact?

O sa treaca si acest moment. Stai linistita.

Răspuns utilizator avertizat