| Inthend a întrebat:

Sunt fată, am aproape 18 ani și am o problemă. Voi fi cât se poate de directă. Mai exact, este vorba despre sora mea de 16 ani care mă dă la o parte. Prietenii ei sunt și ai mei, dar ea preferă să iasă doar ea cu ei și pe mine să nu mă integreze. Mă simt total aiurea, mai ales știind faptul că eu nu fac asta cu ea, ba din contră, o invit mereu și pe ea la evenimentele la care sunt eu invitată. Nu știu de ce se comportă așa, probabil e din cauza vârstei, perioadei adoleșcentine. Noi am fost educate să ne ținem partea uneia celeilalte, să fim împreună mereu, dar observ că anturajele și "prietenii" ei nu au un impact tocmai pozitiv! Mă doare foarte tare când face asta, mă simt inutilă, ratată, mă gândesc cu ce i-am greșit de se comportă așa cu mine. Mă simt pierdută, singură, mai ales că am rămas și fără sprijinul mamei de-acum 4 ani, când ai meu s-au despărțit, ea e departe de mine și nu mă poate alina, fiind și o persoană mai rece, nu mă simt tocmai iubită sau apreciată de către ea, dar speram să gasesc acest refugiu la sora mea pe care o iubesc nespus de mult, dar mă doare așa tare când se comportă așa cu mine.
Când văd că se pregătește de ieșire, o întreb "ieși?" și-mi răspunde pe un ton flegmatic și apăsat "DA!", o cunosc și știu că vrea să-mi dea de înțeles că eu n-am ce căuta cu ea. De multe ori am făcut ambiție cu ea și am ieșit intenționat, dar oricât de mult încercam să glumesc și sa socializez cu ceilalți, tot eram dată la o parte și ea îmi vorbea urât, iar când o întreb dacă pot ieși și eu, îmi răspunde "da' ce să cauți tu cu noi?!".
Mereu m-a dat la o parte pentru prietenii ei, am fost bună numai când avea nevoie de mine, dar și așa, ea preferă timpul petrecut cu prietenii decât cu mine.
Ce să fac? Mă stresez foarte mult din cauza asta, nu pot dormi din cauza stresului, mă doare capul foarte tare și părul îmi cade foarte mult, ca idee că pe mine chiar mă afectează comportamentul ei față de mine!
Am vorbit și cu tata despre asta și au avut multe discuții pe tema asta, iar ea de fiecare dată începea să facă crize, de multe ori tata i-a interzis să mai iasă, iar acum de aceea nu vreau să îi mai spun, pentru că știu că i-ar interzice să iasă și nu vreau să îi fac rău.
Nu e vorba de vârstă în acest grup, nici de faptul că nu avem lucruri în comun, dimpotrivă, însă nu știu, nu pot să înțeleg de ce face așa.
O părere, vă rog? un sfat? orice răspuns mă va ajuta!
Vă mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| AnOnImA4109 a răspuns:

Singurul lucru pe care îl poți face este să vorbești tu cu ea. Dacă îi zici tatălui vostru se vor certa din nou și tot tu pici de vină pentru că i-ai spus. Încearcă să vorbești cu ea sau pune un prieten apropiat să discute cu ea. Încearcă să ieșiți mai mult împreună fără prieteni, să faceți diferite activități(mergeți la cumpărături, jucați un joc în familie, etc). Dacă nici așa nu reușești nu prea ai ce să faci, chiar nu trebuie să te stresezi atât de mult din cauza asta. Poate cu timpul vă veți apropia.

| Inthend explică:

Am discutat mult pe tema asta cu ea și ori imi raspunde pe un ton ridicat, ori nu ma baga in seama sau spune sa o las in pace. Activitati facem impreuna, ne distram impreuna, dar cand vine vorba de "prietenii ei" face urat! Imi vine sa mor!

1 răspuns:
| aksynaievoluoy a răspuns:

Hei... uhh. e perioada ei de rebeliune daca,, prietenii'' tai fac asa..insseamna că nu îți sunt prieteni cu adevărat așa că găsește alți prieteni găsește pe cineva cu care să ai în comun anumite chestii sora ta Probabil că suferă după despărțirea dintre părinții voștri și probabil că sa refugiat în acei în acei prieteni și probabil că te dă la o parte doar ca să nu o faci și tu să suferi Nu știu a suferit mult după despărțirea dintre părinții voștri să știi că și eu simt că mama m-a dat la o parte când s-a cuplat cu noul ei iubit și îți fie Sinceră să fiu noul ei iubit se cam dat la mine și am spus asta Și nu mă crede și asta m-a afectat foarte mult și cred că sora ta face la fel în sensul că te de la o parte din frica să nu o rănești dar despre prietenii tăi nu știu ce să zic Sunt puțin cam nesimțiți acum Fără supărare dar nu să nu te simți stânjenită sau întru un fel anume pentru că nu sunt doar iei singurii oameni de pe acest pământ Caută și tu pe altcineva cu care să ai ceva în comun cineva diferit de sora ta probabil că ea crede că tu fiind mai mare încerci seifuri lucrurile sau prietenii știi ce zic și Proba Vezi că vrea să păstrez doar pentru ea Probabil că în copilărie nu ai împărțit cu ea sau pur și simplu ați simțit lipsă de ceva sau vrut ceva și acum poate se răzbună pe tine chiar dacă tu nu îți dai seama că ai făcut o și să știi că nu sunt doar ei singuri oameni de pe pământ încearcă să treci peste și să găsești oamenii și lucruri care să te facă fericită Nu sta lângă persoane și nu fac chestii care te supără Sper că îți am dat un sfat cât de cât te pupăcesc și ai grijă de tine❤❤✌