| Andreea0612 a întrebat:

Sunt in clasa a Xll si am de invatat mult acum in ultimul an.
Ce sfaturi imi puteti da sa invat mai usor?
Eu oricat de atenta as fi la ora, dupa ceva timp daca ma pune cineva sa reproduc lectia nu as putea. Exista vreo cale sa pot retine lectia mai usor din clasa?

Răspuns Câştigător
| Danieladana964 a răspuns:

Da. poti lua lecitina. dar de invatat inveti mai bine citind acasa si ascultandu-te citind. apoi incercand sa intelegi ce ai citit. interpune-te cu poersonajele. Incearca sa intelegi mai usor. luam de ex Enigma Otiliei. Cu cine poti s-o asociezi in viata mondena? o prietena? o dusmanca? pe felix cu cine? fratele mai mare? dar pe Mos Costache? incearca sa vezi in perspectiva. La Morometii, poti sa il asociezi pe Moromete cu bunicu'; invechit si cu idei fixiste, iar pe copii, cu nepotii sai din ziua de azi, care pleaca in Italia, Franta si asa mai departe. nu e greu. dar trebuie sa iti folosesti un pic imaginatia si sa incerci sa notezi undeva si citate, pe care sa le tii minte!

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

O lectie o poti intelege in clasa numai daca esti la curent cu materia la zi.