| devilshelp a întrebat:

Buna. Sunt la liceul militar si as vrea sa ma transfer la unul civil. Se poate sa o fac fara sa platesc anii in care am stat (a 9a si a 10a)? Daca nu, la facultate as putea merge undeva care sa nu aiba legatura cu militaria?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile la licee se fac fara plata, pe baza mediei generale de la terminarea anului scolar precedent, pe baza diferentelor de materii, unde ai luat note de trecere si pe baza cererii unde doresti sa te transferi, daca directorul de acolo are locuri disponibile si doreste sa te accepte.
Cat despre facultate, atata vreme cat participi la examenul de admitere la acea facultate si iei note mari, ca sa intri la facultate, nu are importanta unde ai terminat liceul.

| Cosmin18393 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună. Deci, daca sunt clasa a 9 într-un liceu militar și vreau să mă transfer la un liceu civil, nu trebuie să plătesc nimic? Auzisem ceva de plata căminului sau ceva de genul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cosmin18393):

Nu am auzit pana aucm sa se plateasca ceva la vreun liceu.
Dar asta poti intreba la liceul militar unde esti acum, la secretariat sau serviciul lor de contabilitate.