| Coman_Alexandra_1996 a întrebat:

Buna sunt la Universitate in Bucuresti si am cateva restante care trebuie sa le dau in toamna, pot sa trec si in anul 2 daca nu le iau toate acum. Gen nu ma da afara daca nu le trec pe toate?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa treci in anul doi daca nu-ti iei restantele!
Tu chiar ai ajuns la facultate fara sa ai habar ca restanta inseamna un cui in pantof fara si pana nu-l scoti, nu poti merge mai departe?
Fiind anul 1 posibil sa fii nevoita sa dai examen din noua la facultate!
Dar nu-ti fa probleme, facultatea nu-i pentru toata lumea, poate-i mai bine asa, decat sa te chinui sa inveti daca tot nu-ti place, sau nu ai chef.

| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie doar sa-ti faci numarul de credite minim. Nu stiu exact cate credite sunt la voi si care e acel numar. Poti sa ramai cu 2-3 restante sau chiar mai multe daca nu au credite multe.

| Coman_Alexandra_1996 explică (pentru CuriousStuff):

Sunt la taxa la facultate, nu e riscul sa ma elimine asa repede?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Coman_Alexandra_1996):

Nu. Trebuie in fiecare an sa faci un numar de credite, nu trebuie sa le faci pe toate. Sa zicem ca daca ai 60 de credite pe an, trebuie sa faci 40 ca sa treci anul. Deci poti in primul semestru sa ai 3 restante la materii cu 4 credite si in al doilea inca 2 restante la materii cu 4 credite. Asta inseamna ca tu ai restanta 20 de credite, exact la limita. Dar e bine sa nu fii chiar la limita. Nu conteaza daca esti la taxa sau la buget atata timp cat iti faci acel numar de credite. Oricum cel mai probabil cei care au fost in primul an la buget nu o sa mai fie si in al doilea.