| Membru1998 a întrebat:

sunt o fata care are varsta de 13 ani. Trec printr-o perioada grea. Parintii mei vor sa divorteze, cand ma gandesc ca trebuie sa stau in fata judecatorului si sa aleg intre cei 2 mi se rupe inima. Tatal meu mereu mi-a fost aproape ca si mama.Amandoi ma sfatuiesc si imi sunt aproape mereu, amandoi plang din cauza ca nu se mai inteleg. Tatal meu nu a plans nici o data dar acum l-am vazut ca a plans dupa o cearta cu mama.Eu nu cred in fata "convinge-i sa nu divorteze" deoarece ei nu vor fi fericiti impreuna. Dati-mi un sfat va rog, cu cine sa raman?

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Dragutza, ei doi ar fi trebuit sa hotareasca in grija cui vei ramane, caci esti minora, amandoi iti sunt aproape, asta este si normal deoarece sunt parintii tai, totusi eu consider ca ar trebui sa ramai in grija mamei tale caci numai o mama poate sti ce-si doreste fiica ei, mai ales ca de acum mai ai multe de invatat si multe sfaturi de luat minte de la mama ta.
Nu inseamna ca daca vei ramane cu mama nu il vei vedea pe tatal tau, sunt foarte multi parinti divortati si foarte multi copii pusi in situatia ta, si eu am fost in aceesi situatie caci parintii mei s-au despartit doar ca eu aveam 2 ani.
Il vei putea vizita pe tatal tau de cate ori doresti, nimeni nu va putea sa-ti interzica acest lucru, la inceput va fi greu deoarece orice inceput scartaie dar trebuie sa-i intelegi si pe ei.
Numai bine!
pa, pa

| Aliiinuuus a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu fiecre dintre ei. si eu am fost in aceeasi situatie. tot la 13 ani au divortat si parintii mei.Am ales sa stau cu tata, pentru ca imi promisese o groaza de lucruri, si am crezut ca va fi mai bine... dar dupa un an si jumatate m-am mutat din nou la mama, si pot sa iti spun ca e mult mai bine aici, acum ramane la aprecierea ta...

| dianaelena2011 a răspuns:

Si parintii mei sunt divortati, dar de cand aveam eu 4 ani. Nimeni nu iti poate spune cu cine sa ramai pentru ca tu vei decide cu cine te simti cel mai bine sau cine iti poate oferi mai multe. Mult noroc! Stiu cum e cu parintii divortati. Macar tu esti mai mare si intelegi.winking

| white30angel a răspuns:

Si eu trec prin aceeiasi situatie si plus de asta pot sa ti dau ajutor psihologic de specialitate. te astept la id ul meu cristyan_206 sa discutam

| white30angel a răspuns:

Buna si eu trec prin aceiasi situatie ca si tine, insa eu am invatat cum sa trec peste, iti pot oferi ajutor psihologic de specialitate si cum sa te decizi la id cristyan_206 te astept

| roxyrox1 a răspuns:

Hey dupa parerea mea ar trebui sa ramai cu mama ta pentru ca este mama si mereu vei fi mai apropiata de ea. Te inteleg ca iti este foarte greu dar fi puternica si eu am trecut prin asta. Pentru copii este mult mai greu sa treaca peste dar concentreazate pe lucrurile care iti plac si gandeste-te ca lor le este mai bine asa ..incearca sa te bucuri pentru ca nu vei mai auzi certurile lor ...si desi pare greu de crezut tu nu o sa le poti influenta decizia daca asta vor atunci inseamna ca despartiti vor fi mai fericiti :* multa bafta si fi tare :*