| Annabella9719 a întrebat:

Sunt pe aici parinti? Am o fetita de 8 luni + si cineva mi-a zis ca nu e ok ca ea la varsta asta nu scoate macar cateva silabe.Ea mai mult tipa, rade.Are momente rare cand zice "da" sau silabiseste "ma-ma".Si daca o strig pe nume se intoarce la mine si rade.Doar atat.Si am cautat si pe internet si ar trebui sa zica mai multe la aceasta varsta.Plus ca ar trebui sa mearga deabusilea dar nu o face.Sta in patru labe dar nu merge.Sta singura in picioare la capatul patului.De la inceputul lunii s-a ridicat singura in fund fara vreun ajutor.Si acum daca o pun in patut ea nu sta pe spate, se ridica singura.Are o cutie cu jucarii si mereu incerca tragea de ea ca sa incerce sa se ridice in picioare singura.Si a reusit asta de cateva ori.Este foarte vioie,rade,se joaca,zambeste la orice persoana, chiar si straina.Si totusi nu e totul ok.Are un obicei atunci cand sta in fund sa se arunce pe spate.Si mi s-a zis si am si cautat ca acesta este un semn timpuriu de autism.Sunt foarte speriata.Voi ce ziceti?

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu sunt părinte, dar nu înțeleg de ce nu ați mers până acum la un medic pediatru? Problemele trebuie rezolvate din fașă! Ori, spuneți că de ceva timp ați sesizat ceva suspect! Nu de pe internet și sfaturi de la alții, trebuie un control medical, inclusiv psihologic.
Dar, nu mai amânați!
Poate, să nu fie autism, ținând cont că e vorba și de echilibru. Poate fi o problemă la sistemul auditiv. Pentru că urechea internă, e cea care coordonează echilibru! Nu e vorba de o infecție, ci de o problemă de dezvoltare a urechii interne!
Sănătate!

| Annabella9719 explică (pentru romeo78):

Ce legatura are urechea interna ca fetita noastra nu silabiseste? Deabusilea nu toti copiii o iau. Unii merg din prima in picioare.Mai sar peste etape.

| romeo78 a răspuns (pentru Annabella9719):

Am văzut că citiți pe internet mult! Citiți și despre organul numit ureche? și vedeți tot ceea ce spune, inclusiv despre urechea internă, ce rol are, dacă sunt probleme cu ea, ce simptome există! Un copil care nu vorbește, dar merge, nu cade pe spate fără motiv, este un copil introvertit, care cu psiholog, logopedie va vorbi! Dar, dumneavoastră spuneți că are probleme de vorbire și echilibru! Copiii imită, la început sunetele și cuvintele! Ori, dacă are probleme la urechi, e posibil să nu audă foarte bine sunetele, cuvintele! Iar, un copil autist, este o legumă! Nu e cazul copilului dumneavoastră, atât timp cât e coerent, atent la dumneavoastră, nu are simptome de copil cu autism. Mergeți la un medic cât mai repede! Sănătate!

| Annabella9719 explică (pentru romeo78):

Cade pe spate doar cand ii este foame sau ii este somn.A avut perioada asta de la 5 luni pana la vreo 7. Dupa a rarit.Aude.Cand s-a nascut i-au facut multe teste.Printre care si la urechi si mi s-a zis ca e perfect ok totul.

| romeo78 a răspuns (pentru Annabella9719):

Doamnă, se vede clar că sunteți o mamă de internet. Doamnă, fiecare de aici ne-am spus o părere, referitoare la întrebarea dumneavoastră! Dar, în cazul unui sugar, cum e fetița dumneavoastră, doar un MEDIC? pediatru poate da un diagnostic și tratament corect! Testele la naștere sunt doar simple controale! Probleme, pot apărea ulterior! Iar, ca părinți, trebuie să fiți responsabili și conștienți că nimeni de aici, chiar medic?, dacă nu vă consultă, examinează fetița nu are de unde știi ce are fetița dumneavoastră! Iar, probleme la urechi pot apărea și din cauza faptului că nu au fost îngrijite corespunzător. Dacă, a stat în curent, frig cu capul, urechile goale. Deci, doamnă, mergeți luni la medic?, faceți analize medicale și vedeți poate e și un deficit de aport de minerale și vitamine.
Sănătate și iertare pentru tonul folosit!

| FaraNumePls a răspuns:

Unii copii vorbesc si la 4 ani deci nu e sfarsit de lume

| MadalinG99 a răspuns:

Sunt copii care vorbesc si la 2 ani, nu te mai panica pana nu este vazuta de un medic specialist si poate nici atunci. Bucura-te de ea ca este sanatoasa ca se joaca ca rade. Pentru linistea voastra cand ajungeti cu ea la medicul de familie incercati sa-i spuneti problema si vedeti ce spune.