| MiKiDuTzaEo a întrebat:

Sunt rebe si am 14 ani! Am ajuns intr-o situatie foarte incurcata! Am iubit de ceva timp o sa-i pun litera I; p si acest I are un prieten cu care se intelege foarte bine. O sa fie L. De ceva timp I s-a comportat si frumos si urat cu mine! nu stiu cum sa spun... Dar in schimb L s-a comportat foarte frumos cu mine! Am devenit prietenii foarte buni am petrecut mai mult timp cu L decat cu I deoarece I nu avea timp;( Am inceput sa pove. si despre relatii. Despre NOI! I a devenit gelos. Si s-a certat cu L! In cateva zile am aflat ca I si L Nu mai erau prietenii! Stiam ca a fost vina mea! Dar exact intr-o zi cand ma plimbam cu cel mai bun prieten al meu (o sa fie R) Mi-a spus ca ma place si ca ar vrea sa avem o relatie impreuna! DIn pacate si L si I ma placeau! I-ar eu ii placeam pe fiecare in felul lui! nu stiu ce sa fac! Am fost pusa sa aleg dinttr ei trei si l-am ales pe I ca tin la el mai mult! Dar mi se pare ca am facut o greseala si ca ar fi trebuit sa-l aleg pe L! Dar orice as fi ales se suparau restul! Ce credeti? ce ar trebui sa fac? sad deoarece nu vreau sa renunt la nici unu;( R sau I sau L? Ce ar trebui sa aleg? crying ajutor va rog

Răspuns Câştigător
| AdutzaAde a răspuns:

În primul rând, nu dispera! adică trebuie sa te gandesti bine ce algeri faci, pentru ca niciodata nu stii cu adevarat cum sunt persoanele pe care crezi ca le cunosti! Nu trebuie sa dai socoteala in fata baietiilor, e problema lor ca s-au indragostit de tine, nu a ta! Nu te simti vinovata pentru ca nu are rost. Ai inceput relatia cu I, dar asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa o si continui cu el. De fiecare data, in relatii, prima etapa este cea de cunoastere, adica accepti sa fii cu un baiat anume si evident ca nu ai de unde sa stii cum este el, ce calitatii are. asa e si in cazul baiatilor.
In fine, ideea e ca trebuie sa dai dovada de maturitate si indiferenta, pentru ca, imi imaginez ca de exemplu, daca esti cu I, ar fi gelosi L si R s-ar „vicitmiza" tu te-ai înduioșa, te-ai despartii iar de I și ai regreta scriind mesaje de ajutor. Corect? :p. Faza-i ca, decat cu unu impreuna care sa nu te faca sa te simti asa cum doresti tu si sa fi cu el, doar pentru ca te simti oarecum vinovata(desi nu ar trebui) si esti confuza si nu stii ce simti exact, deoarece s-au intamplat multe dintr-o data, mai bine lasi timpul sa aleaga. Nu forta soarta, daca e sa fii cu L, SAU R, vei fii in functie de cum alege inima ta. Si nu e neaparat sa fie peste 3-4 zile. Ai tot timpul din lume! (P.S. -te mai ajut cu drag! :* )

7 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Mai bine puneai niste nume false,ca m-ai aiurit rau cu R sau L.
Alege ce simti in suflet, care e mai bun pentru tine, nu doar infatisarea, ci si caracterul.
Sa-i pese de tine, nu poti juca la 2 mese, ca apoi ramai fara amandoua, si nu e frumos sa profiti de bunatatea lor, doar unul, atat.

| ceaiuldetei a răspuns:

Ești adolescentă, deci e ceva normal. Și ți se poate întâmpla așa ceva și la 40 de ani, deci nu dispera.

Indiferent pe cine alegi, gândește-te bine.

Adună-te și vezi care îți place cel mai mult, cine are cele mai multe puncte în comun cu tine și așa mai departe.

Ai răbdare cu tine și lasă timpul să treacă. Prin experiențe reușești să te maturizezi.

Și a acumula experiență, nu înseamnă a te lua după capul celorlalți, care îți spun ce și cum să faci. Trebuie să te lovești singură. Așa e viața. Nu e vina nimănui. : )

| SparkleO a răspuns:

Salut

hm... e foarte grea problema ta.

in primul rand, l ar fi o alegere proasta, pentru ca daca nu a a avut timp la inceput pentru tine, nu va avea nici acum. si daca tu te vei intoarce la el, se va prinde ca esti disperata dupa el si va profita de tine.

in al doilea rand, si L si R sunt prietenii tai buni. Il poti alege pe unul dintre ei. sfatul meu, o prietenie dureaza mai mult ca o relatie.

| Tequieromuchaco_Alexia_1995 a răspuns:

Depinde. la cine ti mai mult. Adica sti cum se zice : "daca placi 2 baieti. alege-l pe al doilea pentru. ca daca il placeai cu adevarat pe primul' nu te mai indragosteai de celalalt." acum depinde si ce-ti spune inima adica, pana la urma urmei tot va despartiti nu? Eu cred ca esti cam mica la 14 ani sa suferi din dragoste..Nu stiu ce sa zic... dar sper sa fi fost de ajutor (scuze daca n-am scris bine am doar 11 ani laughing ) Nu cred ca e bine sa ceri parerea altora. pana la urma e viata ta, deci conteaza mai mult parerea ta decat a noastra big grin