| Corobana_Stefanel_1990 a întrebat:

sunt Stefan am 14 ani si de vara trecuta parintii mei se tot cearta, deoarece tata a inselat-o pe mama iar ea tot aduce vorba.Toata vara anului 2013 a fost plina de certuri si chiar batai! Mama a suferit soc dupa sor deoarece in primavara inainte cu 2 luni sa afle ce a facut tata,i-a murit mama(bunica mea) si a suferit foarte tare iar dupa ce s-a mai linistit afla ca tata a inselat-o! Mama din cauza suferintei si a depresiei a inceput sa bea,iar certurile sunt tot mai intense si de cateva ori tata a batut-o pe mama,nu sa ajunga la soital dar cu vanatai s nasul spart! Toata vara trecuta m-a tot incercat gandul sa-mi iau viata! Si chiar imi trecuse iar ei incepeau sa se inteleaga mai bine dar deodata au inceput iar sa se certe mama iar bea iar eu nu mai pot rezista si gandul cu sinuciderea ma incearca iar! VA ROG SPUNETI-MI CE POT FACE! am incercatsa vorbesc cu ei, sa incerc sa-i impac dar tot degeaba! NU mai suport! AJUTATI-MA!

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Nu ai cum să-i faci să se înțeleagă, crede-mă, o știu mai bine decât oricine. Părinții mei se ceartă de ani întregi, de ani de zile numai certuri, țipete, divorț, chiar și bătăi văd. E îngrozitor să-i vezi astfel, știu. Câteodată ai da orice doar să-i vezi înțelegându-se, ai da orice să fie liniște, ca totul să fie bine. Dar nu poți face nimic.
Nu te sinucide, nu merită. Chiar dacă părinții tăi nu se înțeleg tocmai bine, asta nu înseamnă că tu nu ai o șansă la viața ta. Ești o persoană minunată, și trebuie să crezi că totul va fi bine.
Știu că ți se pare îngrozitor ca ei să divorțeze, dar poate că acest lucru ar fi cel mai bun pentru amândoi.
Poți face față, chiar dacă e greu.
Ai încredere în mine.
Găsește-ți o ocupație, petrece cât mai mult timp cu prietenii tăi, făcând ceea ce îți place. Fii bun în ceea ce faci.
Dacă părinții sunt sursa ta de griji, sunt ceea ce te face trist, atunci uită de părinți, de casă, de griji, și bucură-te de viață. E prea scurtă ca să fii trist.

| Axys a răspuns (pentru positivity):

sad

| Axys a răspuns (pentru positivity):

Ai dreptate
sad

| Axys a răspuns (pentru positivity):

Incerca sa gandesti pozitiv sad nu mai gandi negativ imi pare rau pentru parintii tai poate cu timpul se vor rezolva lucrurile cumva sper sa fie mai bine sad
ai grija de tine

8 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa nu te bagi intre ei.
Nu apela la pshihologi aia sunt niste prefacuti acei pshihologi te da in gat la politie.

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru LonelyLoner92):

''te pot da in gat la politie'' asta voiam sa spun.

| missmarvel a răspuns:

Cere ajutorul familiei. Sau du-te la un psiholog. Orice dar nu te sinucide. Si eu am trecut prin asa ceva si stiu ca nu e usor. Incearca totusi sa nu te bagi intre ei cand se cearta/bat pentru ca o sa inrautatesti situatia.

| Melcul a răspuns:

Incearca sa ii duci la un psiholog familiar. Cere ajutorul familie.

| Corobana_Stefanel_1990 explică:

Buna din nou! Multumesc mult lui positivity! raspunsul tau m-a ajutat enorm! In sfarsit parintii mei se simt bine impreuna si am decis ca vara asta sa mergem in Egypt! Va multumesc la toti pentru comentariile pozitive :*