| baaau a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a XII-a si m-am hotarat sa dau la drept. Problema e ca nu-s in stare sa intru la Bucuresti pentru ca se da examen de admitere la economie si n-am timp sa ma pregatesc,asa ca m-am hotarat sa dau la Constanta.Ei bine, tot am probleme cu tatal meu care vrea sa raman in oras(Braila) si sa fac orice facultate aici, eventual sa muncesc intre timp. Drept nu avem, iar facultatile mie nu mi se par asa bune. Nu vreau sa plec de acasa ca sa ma distrez ci ca sa scap de tot stresul, controlul asta exagerat al lui, sa incerc sa fiu pe picioarele mele si sa-mi traiesc viata simplu si frumos.Ce sa fac ca sa-l conving?

1 răspuns:
| Diiaanna a răspuns:

Cred ca ar trebui sa porti cu el o discutie cat se poate de serioasa, sa ii explici ce vrei de la viata, cum iti vezi viitorul si tot odata sa ii explice ce avantaje ai daca urmezi facultatea de drept, sa ii explici ca esti capabil/a sa faci fata si ca iti doresti mai mult decat o facultate banala si un loc de munca nu tocmai bine platit.Deasemenea ai putea sa ii explici ca, desi pleci in alt oras nu o sa te distantezi de ei, de familie. Poti sa ii arati pe net, toate facultatile au site-uri, ca sunt metode prin care sa te verifice si acolo si sa il asiguri sa o sa tineti mereu legatura..si incearca sa ii ceri sprijinul mamei tale. Bafta!