| baaau a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a XII-a si m-am hotarat sa dau la drept. Problema e ca nu-s in stare sa intru la Bucuresti pentru ca se da examen de admitere la economie si n-am timp sa ma pregatesc, asa ca m-am hotarat sa dau la Constanta.Ei bine, tot am probleme cu tatal meu care vrea sa raman in oras(Braila) si sa fac orice facultate aici, eventual sa muncesc intre timp. Drept nu avem, iar facultatile mie nu mi se par asa bune. Nu vreau sa plec de acasa ca sa ma distrez ci ca sa scap de tot stresul, controlul asta exagerat al lui, sa incerc sa fiu pe picioarele mele si sa-mi traiesc viata simplu si frumos.Ce sa fac ca sa-l conving?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cel care ti-a raspuns inaintea mea are perfecta dreptate in privinta facultatii! Cat despre "scapatul de sub control" ai o singura optiune: independenta financiara --- demonstreaza-i ca te poti sustine financiar singur/a si totul se va rezolva de la sine, inclusiv "stresul","controlul"!
Succes!

| Gogu06 a răspuns:

Saracu taicatu stie ce vorbeste. Daca nu ai pile si relatii o sa termini dreptul si o sa vinzi la Mc, in cel mai bun caz, altfel o sa te adaugi pe lunga lista a somerilor care au dreptul terminat. Asta daca nu esti vreo inteligenta si iti faci masteru pe la sorbona.