| Matei4 a întrebat:

A murit un prieten de-al tatalui meu. Mai ieseam cu familia cu el din cand in cand, nu foarte des. Acum imi pare foarte rau ca a murit si doar la asta ma gandesc. Cum fac sa-mi scot asta din minte?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Incearca sa te gandesti la altceva, ca sa uiti de necaz.
In cateva zile vei fii mult mai bine. Ajuta cititul unei carti de aventuri sau invatatul pentru scoala, ca te focusezi pe carte si uiti de necaz.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când încerci să scoți ceva din minte, te preocupi de acel ceva. Când te preocupi, se întărește acea memorie.
De ce te gândești? Pentru că te doare. Ce te doare? Pierderea. Ai pierdut un bun, ceva valoros pentru dta. Un asemenea bun, ca viața acelui prieten de familie nu îți aparținea, era trecător, perisabil. O meditație referitoare la perisabilitatea vieții în general te poate ajuta.
În plus, durerea aceea trebuie consumată, Procesul, în engleză mourning, în română, bocire. Să faci, să cauți un timp dedicat pentru aceasta în care să re memorezi clipele și întâmplările petrecute cu acea persoană, dacă se poate, în scris.
Dacă ești credincios, la biserică să aprinzi o lumânare pentru el. Să plătești ca numele lui să fie înscris în pomelnicul duminecii următoare. Toate aceste comemorări te vor ajuta să elimini treptat durerea produsă de pierderea lui, și treptat să îl uiți.

| Fatamuntilor a răspuns:

Este bine stiut ca in general regretam persoanele care nu mai sunt printe noi!
Nu prea ai cum sa uiti, mai ales ca acea persoana a facut parte din viata ta! Iar daca a fost si un exemplu pozitiv, cu atat mai mult!
Probabil, odata cu trecerea timpului te vei gandi din ce ce mai putin la asta si il vei scoate din minte, daca asta iti doresti!
DAR iti repet! Nu e de rau!

| Mircea08 a răspuns:

Pentru a scoate ganduri din cap trebuie sa le inlocuiesti cu altele. Cauta ceva ce iti place f. mult si gandeste-te cum poti dezvolta acea idee. Poate fi un hobi sau un studiu intr-un anumit domeniu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Salut Matei, cu totii trecem prin aceste clipe grele si suntem cuprinsi de deznadejde sau aproape fara de nadejde intrebandu-ne de ce se intampla unele lucruri si de ce trebuie sa trecem prin aceste clipe grele. Vreau sa stii ca Dumnezeu nu face greseli niciodata, El stie totul si este in deplin control.
Dumnezeu Nu este un Dumnezeu rece, distant, rau. Dumnezeu este iubitor, bun, indurator, un tata iubitor care este foarte preocupat de persoana ta, este sensibil la nevoile tale si te iubeste nespus, indiferent care este atitudinea ta fata de El, Poate spui ca esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, vreau sa iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin in El pentru a-L face pe Dumnezeu sa nu te mai iubeasca si sa nu ii mai pese de tine. El este un Dumnezeu caruia ii pasa foarte mult de tine. Roaga-te Domnului Iisus in bucurie si pace si spune-i tot ce ai pe inima, spune-i Lui tot, El este un prieten apropiat care nu ne judeca, nu ne condamna cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale sau cand ii marturisim un pacat urat de care ne este rusine, El ne ia in brate si ne asculta in dragoste, El are privirea atintita asupra noastra cand ii spunem ceva, si tot universul dispare pentru El in acele momente, ne asculta doar pe noi, si nu ne judeca cand ii spune anumite lucruri urate, speriati si confuzi de ce s-ar putea intampla, ci ne spune '' Inteleg, inteleg cum te simti si de ce te simti asa, vreau sa stii a totul va fi bine, Eu sunt aici langa tine'' Duhul Sfant ne spune ''Eu sunt aici, nu te voi parasi si nu te voi lasa singur, te poti baza pe Mine, voi fi de partea ta.''
Hristos te iubeste si te asteapta cu bratele deschise.
iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine

| Matei4 explică (pentru Irinel15123532):

Ai putea sa-mi raspunzi strict la ce te-am intrebat?