| cosminatripleh a întrebat:

Buna TPU! Aceasta este prima mea postare deci s-ar putea sa nu fie cea mai buna dar simt ca trebuie sa ma descarc undeva.

Sunt boboaca la un liceu de top pe profilul mate-info bilingv engleza si nimic nu e asa cum ma asteptam. Toata lumea zicea: "Stai sa vezi ce o sa te distrezi la liceu!" si pana acum fapul ca ma trezesc sa ma duc la scoala e un chin. In generala, ma duceam la scoala de placere, nu mi-era frica de colegi sau de profesori si chiar si cand eram clasa a 5 a ma simteam mai primita decat aici. Ca fapt divers, eu am terminat 5-8 la o scoala generala mica, dar foarte iubitoare, cu cei mai buni profesori de la care am inteles tot ce stiu. Aici, pe langa faptul ca nu facem nimic, toata lumea e foarte exigenta si colegii sunt foarte izolati, nevrand sa faca cunostinta cu cei care n-au fost in clasa lor din generala. Au trecut 2 saptamani si de abia am vorbit cu jumatate de clasa... Imi este foarte dor de prietenii mei si chiar nu stiu ce sa fac, e obositor si psihic nu mai pot.

M-am gandit la optiunea de transfer, dar cred ca-mi va fi si mai greu daca fac asa... Sunt sef adjunct in clasa mea dar tot nu simt ca fac parte din ea cu adevarat.

E normal? Sau judec eu prea repede toate chestiile care s-au schimbat deodata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ariana131 a răspuns:

E normal sa se întâmple asta dar nu pentru mult timp. Pentru fiecare dintre noi a fost grea schimbarea prietenilor din generala, ajungând la liceu, colegi noi si profesori noi. Însă asa cum ai legat prietenii in generala cu ceilalți, o sa poți face asta și în anii de liceu. Si eu la început vorbeam doar cu fata cu care am fost si în generala, iar ceilalți făceau la fel, dar cu timpul ne am împrietenit și a mers totul bine. E normală și această "izolare" a celorlați, dar o sa vina totul de la sine. Si "exigențele" o sa fie doar la început, o sa dispară după o perioada, mai ales in clasa a 12 a unde nu o sa mai fie asa stresant, si profesorii te vor lăsa sa înveți pentru bac. Si dacă te gândești serios sa te transferi, cred ca poți abia după cele 2 module, află pe unde au intrat prietenii din generala și poate o sa intri acolo

| cosminatripleh explică (pentru Ariana131):

Iti multumesc mult, chiar aveam nevoie sa aud asta. Seara faina!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toti treceti prin schimabrile astea, de la viata de copilas mic la cea de adolescent, de la scoala generala la liceu, cand profesorii va trateaza cu seriozitate, asa cum ar trebui conform varstei.

Distractia se intampla in vacante, nu in timpul scolii, fiindca la liceu se ia totul in serios si profesorii nu va mai trateaza ca pe copilasi mici, asa cum va tratau la generale, avand pretentii sa invatati, sa va faceti temele si sa fiti activi la ore.

Perioada de acomodare este de un trimestru uneori chiar jumatate de an, ori tu ai inceput scoala de numai 2 saptamani, nu ai aceeasi colegi de la generala, nu-i cunosti si nici nu ai avut timp suficient sa-i cunosti., deci rabdare, ca vei avea timp sa-i cunsoti!
Evident ca nu ai confortul de la scoala generala unde-i stiai pe toti, dar este un proces normal prin care trece fiecare copil.

Iti dau un sfat cu transferul, nu-l face fiindca te vei simtii si mai rau, fiind ultima venita intr-o clasa noua, unde toti se vor uita foarte urat la tine si te vor respinge din start.
Fa un efort sa te acomodezi aici, unde esti, fiindca nu-ti va fi mai bine in alta parte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este oarecum normal daca vorbim de un liceu de top dar in acelasi timp te grabesti foarte mult in a trage concluzii.
Clasa a 9-a va fi de cele mai multe ori este cea mai grea etapa din liceu. Programa noua, colegi noi, profesori noi, etc.
In plus va dura luni pana colegi vor incepe oarecum sa se "deschida" si este normal sa se orienteze mai mult catre colegi din generala. Daca ai fi avut si tu probabil colegi pe care ii cunosti din generala te-ai fi concetrat foarte mult pe ei si ai ignora cea mai mare parte din clasa.
Acorda-i timp...

| Lexa08 a răspuns:

Hmm...ideea e că în cazul meu în clasa a 9 a nu a fost așa. Atunci am fost mai uniți ca oricând. Bine, liceul meu oricum nu e de top, și colegii mei nu se cunoșteau între ei din generală pentru că majoritatea erau de prin comune dinferite și câțiva din oraș printre care și eu.
Oricum lucrurile s-au schimbat după pandemie și nu mai e la fel. Și nu știu cum stă treaba cu liceele de top...dar zic să mai aștepți ceva timp să te acomodezi.
O să vezi că o să treacă repede timpul și o să fie important să ai măcar 1-2 colegi cu care să te înțelgi. Nu trebuie să fi prietenă cu toată clasa, doar să vă agreați unul pe altul.
Așteaptă și lasă timpul să treacă... și poate o să fie mai bine.