| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 ore ma certam cu mama din cauza ca ma jignește tot timpul si i-am spus să înceteze, Dar a început să dea în mine. Sa îmi dea palme peste fata si peste gură. Eu am început să tip si sa ii spun să mă lase în pace, iar ea m-a strâns de gat si mi-a pus cealalta mana la gura. La un moment dat m-am panicat si am început să respir greu din cauza mainii ei care mi-o ținea la gura. I-am dat de înțeles asta, Dar tot ma strângea de gât. Pana când mi s-a făcut rău de-a binelea si ea m-a lăsat și a ieșit din cameră. Da in mine tot timpul. O dată a luat un lemn de la sobă si a început să-mi dea cu el în cap și peste mâini. Si mi-a lăsat niste urme foarte urate. Ma jignește mai tot timpul si îmi spun ca sunt "dobitoaca" si "scârbă". Ma dracuie din orice fac. Va rog frumos am nevoie de niste sfaturi. Ce este drept că îmi cumpără ce am nevoie si chestii, Dar de multe ori își pierde cumpătul. Si parca este alta persoana. Se enervează foarte repede si își dorește sa ma facă să tac. Va rog spuneti-mi ce sa fac. Nu am cum si nici unde să plec. Dar nici nu vreau pana nu termin liceul.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca si tu ai clontul mare!
"ma certam cu mama..." exact asa ai spus, ai clontul mare si probabil ca esti obraznica si tipi.
"si i-am spus să înceteze" - iarasi lipsa de respect, venind din partea unui copil rebel.
Cred ca ai partea ta de vina si daca ai avea mai mult respect pentru mama ta si nu ai deschide gura cand vorbeste cu tine, nu s-ar intampla asta, dar dupa declaratia ta de mai sus, pari a fii un copil cu probleme mari de comportament, rebel, obraznic chiar.

| GreenVoid a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok...deci copii obraznici trebuiesc batuti cu lemnul si stransi de gatlaughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru GreenVoid):

Masurile de pedeapsa ale femeii sunt intr-adevar deplasate.
Imi aduc perfect aminte de un coleg de scoala de-al lui fii-miu care-i batea pe toti care-i ieseau in cale. Fii-miu era unul inalt si bine facut asa ca, pana prin calsa aVIII-a nu a avut spor la el, dar cand l-a injurat de mama, fii-miu i-a trans un pumn in gura de i-a rupt buza. Bineinteles ca am fost chemati la scoala si noi si parintii baiatului si diriginta era foarte necajita ca fii-miu s-a pretat la asa act de violenta, stiindu-l ca un copil pasnic si bun. Ei bine, am fost socati de parintii baiatului nu au incercat sa-i ia apararea baiatului lor, dimpotriva, l-a felicitat pe fii-miu ca in sfarsit a avut curaj sa-l invete minte pe fii-su o lectie. oamenii erau disperati, chemati la scoala non stop, incercasera orice sa-l motiveze, sa-i cumpere tot ce vrea el, daca au vazut ca nu fucntioneaza au inrecat cu pedeapsa, apoi au ajuns la cazuri extereme de il bateau, dar nimic nu il facea pe ala sa renunte la violenta cu alti copii.
Copilul ala avea o problema, tipa la toata lumea, injura pe toti si nu avea pic de respect sau bun simt nici macar pentru parintii lui.
Asa ca, ma gandesc, cand fata asta chiar a afirmat ca s-a certat cu maica-sa... si i-a mai spus si sa taca din gura, asa ceva nu am tolerat nici eu copiilor mei. Probabil ca este vreun copil isteric care tipa si urla cat vrea ea, sa-i dovedeasca maica-si ca-i mai puternica decat ea, altfel nu vad de ce femeia aia s-ar dezlantuii atat si ar bate-o in asa hal, totusi nu a stiut unde sa se opreasca. La mine a functionat intotdeauna pedeapsa prin interzicerea unor activitatilor care-i faceau placere, sau ii confiscam computerul, telefonul, pe o perioada care o stabileam noi, parintii.
In orice caz, exista Protectia copilului si fata poate sa sune si sa-i cheme la fata locului pe cei in drept sa verifice si sa investigheze cazul. In cazuri de violenta si maltratare corporala, copilul este internat imediat intr-o casa de copii unde va sta pana la 18 ani.

| Diannee14 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am probleme de comportament și chiar nu sunt rebela. Bine, uneori o contrazic Dar asta nu ma face rebela, îmi spun doar punctul de vedere si nu văd nimic greșit în asta. Problema este ca pe mama mea o enervează o mulțime de lucruri, nu îi place sa fie contrazisă în niciun fel si nici să sa facă eforturi prea mari. Dacă o rog sa îmi pună sa mănânc inca o data pentru că mi se face iar foame, nu vrea. Zice ca nu sta ea sa puna masa de două ori si daca vreau sa o pun eu nu ma lasă pentru că zice că fac dezordine.

| Roxana2812 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da într-adevăr mare dreptate ai. Nu ai citit și faza cu strânsul de gat? Așa ceva sub nici o forma nu e normal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roxana2812):

Roxana draga, asta-i o intrebare de acum 4 ani happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate, daca nu ai la cine sa stai nu prea ai multe optiuni. Poti incerca sa limitezi certurile cu ea, evitand sa faci chestiile care o enerveaza si treptat, incearca sa iti gasesti ceva de lucru pentru a capata niste independenta financiara. Stiu ca esti la liceu si iti va fi greu sa gasesti un contract stabil, insa iti poti cauta ceva pe termen limitat, precum promotiile la alimente sau la alte lucruri.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Tata nu ai? pentru ca ar trebui sa vorbesti cu el sa-i spui ca are momente de nebunie si ca era sa te omoare. E o chestie nasoala rau de tot iar maica-ta trebuie consultata de un psiholog dupa de un psihiatru. Daca anunti organele statului poate fi bine poate sa fie si rau daca ei vor decide sa nu te mai lase in grija ei
si sa cresti in mizeria caminului cu tot felul de copii normali sau ciudati. Discuta cu cineva din familie pentru ca pe maica-ta o supara adevarul mintea ei e dusa cu pluta cred ca se drogheaza

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Aia nu se numeste mama, ci monstru. Se vede la cat de tare nu te iubeste ca pe o fica si te bate. Eu in locul tau as pleca de acasa si m-as duce cat mai repede la bunica... Ai grija si incearca sa te feresti de mama ta, sau spune-i tatei ca te bate maica ta fara niciun motivwinking

| Durassica22 a răspuns (pentru CiocolataCuOreo):

Asa patesc si eu dar ai mei au divortat si tata nu vrea sa vorbeasca cu mine sau sa ma vada si acum stau cu mama si bunicii... Eu ce as putea face?

| Durassica22 a răspuns:

Si eu trec prin asta... Prietenii imi zic sa sun la politie sau la protectia copilului ca ma vor lua ei de acolo (parintii lor), dar eu nu vreau sa renunt la familia mea chiar daca ma bate si uita mereu de mine, ii iubesc asa cum sunt, dar as vrea sa nu se mai comporte asa...

| Divy a răspuns (pentru Durassica22):

Și cum faci să limitezi cearta?

| Durassica22 a răspuns (pentru Divy):

Ma incui in baie si stau acolo pana ii trece

| Divy a răspuns (pentru Durassica22):

Bună idee ai wc la dispoziție laughing

| Durassica22 a răspuns (pentru Divy):

happy