| PaulaJy a întrebat:

Acum cateva zile vorbeam cu mama despre matematica.
Eu nu prea ma descurc la mate, am note cam mici, in shimb la romana, am 10 pe linie. big grin

Mama vrea sa intru la matematica-informatica, dar bineinteles ca eu, care nu suport matematica, nu vreau.

Ma gandeam la Filologie sau Stiinge Sociale.

Vreau si eu sa-mi recomandati un profil pe care se face mai multa romana, sau orice altceva unde nu este mult chin ( matematica ), iar apoi ce faculate sa fac in continuare ca sa completeze specializarea din liceu. (profilul ales in clasa a9a)
Multumesc anticipat, dau fundita. :*

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

1tonguerofilul din liceu nu se face sa aiba legatura cu facultatea, decat cei care stiu dinainte ce o sa faca.
2:La mate info e adevarat ca faci mate info intensiv da cand iesi de acolo sti ceva.
3:Toate fetele fug la folologie sau stiinte sociale, niste rahaturi de profile care nici nu ar trebui sa existe pentru ca nu-ti preda absolut nimic ce poti folosi mai tarziu(chiar daca nu vrei sa ramai doar cu liceu)
4:Orice facultate faci, fa sa stii face ceva cand iesi de acolo, preferabil cu mainile, pentru ca prostiile de "cursuri de machiaj" is niste tampenii care tin pana la 30 ani maxim.Te vezi si crezi ca te ia cineva la 50 ani sa faci tu unghi?straight face Plus cand iesi din facultate cel mai bine e cand sti sa faci ceva cu mana ta,inginerie,stomatologie, medicina generala etc. Tarile nordice ne cer ingineri, abu dabi ne cer doctori, tu ce vrei sa faci cu stiintele sociale sau porcaria de filologie? Sa fi asisten social, sa discuti cu babele la primarie si sa acorzi ajutoare? Pentru ca altceva nu faci.
5:Matematica nu ii grea deloc, dar daca nu pricepi matematica de 14 ani,unde inveti practic inmultiri si ridicari la patrat e grav.Ce e greu sa inmultesti,ce e asa greu sa ridici la putere (inmultesti numarul cu el insusi de cate ori zice exponentu [sau cum ii zice la nr ala]). Oriunde faci matematica,dar cata faci iti trebuie.

Cel mai bine du-te la industrie alimentara,acolo e fain, sunt multe fete (cel putin la noi is) tongue

Lasa profilele de gen stiinte sociale, filologie, sau la facultate stiinte sociale, politice, limbi etc.Limbile le poti invata oricum, si pentru licenta sunt 1000 si 100 de teste.
P.S. Acuma inginerii si programatorii sunt extrem de cautati

Sper ca te-am ajutatwinking

Ceau :*

| Konata a răspuns:

Un profil bun de urmat pentru tine ar fi Stiinte Sociale. Acolo se invata cate un puc din fiecare fara a se exagera cu matematica( nu se face aproape deloc iar incepand cu clasa a 11a nu mai faci deloc), fizica, chimia si altele. Nu o sa dai BAC la matematica si se face multa romana si limbi straine happy.

| Kasia a răspuns:

Du-te la filologi si apoi poti alege jurnalism sau limbi straine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mergi la Ştiinţe Sociale.
Acolo se face multă română.
Te pup!

| RuxandraV a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti de pe acum ce ti-ai dori sa fii in viata, pentru ca va fi mai usor sa te orientezi spre ce liceu te-ar ajuta sa ajungi acolo. Profilul mate-info iti ofera o multime de posibilitati, dar ai destule optiuni si daca alegi filologie sau stiinte sociale. Daca iubesti cu adevarat romana, iti recomand filologie. Spre deosebire de stiinte sociale, unde, mai nou, faci matematica chiar si in clasa a 12-a (si e destul de grea, am inteles, aproape la fel ca la mate-info), la filologie scapi pentru totdeauna de matematica in clasa a 10-a. Dar sper ca iti place sa citesti si sa scrii, pentru ca te vei satura de romana in 4 ani de liceu. Si dupa aceea, daca vrei sa alegi o facultate cu alt profil decat cel uman, poti face asta. Eu sunt la filologie, in clasa a 12-a, si am colege care merg la facultate la medicina, tehnica dentara, stomatologie sau drept. E adevarat ca inseamna pregatire in plus, dar merita.winking