| Iris_Natalia_1996 a întrebat:

Buna TPU.Am 13 ani, 1, 55 m si 37 de kg.sunt foarte slaba.as vrea sa ma mai ingras vreo 8 kg ca sa ajung la 45 de kg.dar nu stiu cum.Am auzit ca pastilele cavit junior sunt bune pentru ingrasat.dar nu stiu cate sa iau pe zi si daca chiar ma ingras.si daca as lua cam cate kg mas ingrasa intr-o luna :*Funda celui mai bun raspuns.v-am pupat

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine mergi la nutritionist pentru sfaturi utile.

| pietrean a răspuns:

Nu pastilele ingrasa! Prin urmare,in cazul in care vrei sa iei mai multe pastile pe zi,nu inseamna ca te vei ingrasa mai mult, in functie de numarul lor!
Cavitul junior, contine vitamine(A, din gama B-urilor, betacaroten) si calciu. Ajuta in tulburarile metabolice.Se iau, cate 2 tablete pe zi.Cine poate sa-ti garanteze,cate kilograme te poti ingrasa intr-o luna? Asta depinde de tine,cum te hranesti!
Dupa ce iti faci niste analize din sange(se pot face gratuit, cu trimitere dela medicul de familie), sa vezi daca ai nevoie de calciu in organism, dar si de alte minerale, daca nu ai alte probleme de sanatate.La indicatia medicului de familie,poti lua niste suplimente alimentare,in functie de lipsa mineralelor din organism.
Dar alimentatia corecta si miscarea in aer liber,odihna si evitarea stresului,sunt cele mai importante,in pastrarea sanatatii.
Trebuie sa mananci,in primul rand,DIMINEATA,ca sa ai energie la scoala. Apoi,un mic supliment(un iaurt cu o painita Graham, un sandvici cu ceva sunca de pui+o leguma, un fruct).La fel, ceva si dupa masa de pranz, la 2-3 ore dupa.
La PRANZ,sa mananci si o ciorba, bors, supa ca prim fel, apoi o mancarica alaturi cu o salata din legume, cu paine integrala.SEARA,sa nu te culci flamanda(un gratar de pui sau peste la gratar(cuptor)+salata, o budinca de paste fainoase+branza+stafide+oua+zahar vanila, etc.
Adica, sa mananci 3 mese principale pe zi, si 2 suplimentare, intre.Sa te hidratezi cu apa,cu sucuri din fructe si legume(vitamine si minerale),dar sa si mananci fructe si legume,deoarece contin fibre,sa mananci proteine(carne,oua,lapte),carbohidrati sanatosi(paine din faina integrala),glucide sanatoase(din fructe si legume,miere).
Si da,poti lua si Cavit junior,deoarece,dupa cum am spus, poate ajuta metabolismul, adica organismul sa "retina" nutrientii necesari pentru buna functionare.Dar daca tu nu ai nevoie de CALCIU? Ce este prea mult strica! Din acest motiv, ti-am spus, ca ar fi bune niste analize.

| Seepty a răspuns:

Eu zic sa mananci cat mai multa carne, oua, orez si mancare de la Fast Food, ea ingrasa foarte mult.

| RexCuParuCret a răspuns:

Cavit nu are treaba cu ingrasatul.
Mananca carbohidrati si calculeaza-ti procentajul caloric pe zi vezi sa-l depasesti dar vei pune si grasime.

| only2k a răspuns:

Sincer să fiu nu îţi recomand nicio pastilă! Să nu faci prostia asta fiindcă dăunează sănătăţii. Parerea mea este că ar trebui să bei calciu, se găsesc la super-market-uri sau în farmaci, sunt sub formă de cerc şi se amestecă cu apă într-un pahar, ăla îţi va da poftă de mâncare. Apoi încearcă să mananci mai mult decâţ poţi tu happy adică (ca de exemplu, la prânz mănânci2 sandwichuri, omletă..Mna să zicem că încerci să mănânci cu un sandwich mai mult ). Spercă ai înţeles ce am spus :p Aşa te vei îngrăşa, fiindcă acum tu ai stomacul mai mic şi pun pariu că nu poţi mânca mult că deja te saturi..Doar cum am spus eu vei putea mânca mai mult(ca un adult) :d!

| pietrean a răspuns (pentru only2k):

Calciu,sub forma de pastile sa "cerc",tot produse sintetice sunt!
In cazul in care ai destul CALCIU in organism,este riscant sa mai iei suplimente alimentare ce contin calciu(cum este Cavit junior).Pe langa calciu(daca este nevoie in organism), trebuiesc luate suplimente sau mai recomandabil, din hrana:vitamina C, D, gama B-urilor(in special B6 si B12),zinc.
Nu este nevoie sa mananci"cat de mult poti tu", deoarece iti incarci stomacul, se face digerarea dificila si intestinul subtire nu mai poate asimila totate vitaminele si mineralele din hrana.
Asa cum curca, pe care o indopi ca sa se ingrase, ii distrugi ficatul! Nu trebuie sa manance sandviciuri cu nemiluita, ca sa se faca "pufoasa" si nu se ingrasa armonios si sanatos.Este o adolescenta de 13 ani si nu un ADULT!

| aurora23 a răspuns:

Si eu sunt la fel de slaba am 44 kg la o h de 1.63 si multi ca sunt slaba si nu tin diete nu sunt fana a sportului si imi place corpul meu asa cum e. Alti se lupta sa slabeasca si tu vrei sa te ingrasi.:-)