| Jjj840 a întrebat:

Am 13 ani si mereu ma intreb de ce fetele vulgare si arogante au mereu succes? De ce fetele care fumeaza in clasa a 7 a ca sa para mature, care se imbraca ca unele de 20 de ani, care au iubit si care ies mereu in oras sunt atat de apreciate? Eu sunt total opusul, sunt o fata timida, cuminte, dar sunt mandra de cum sunt, nu as vrea sa ajung ca alte fete de varsta mea. Am in scoala fete care in clasa a 7 a se vopsesc, au piercing-uri, au doar haine de firma, majoritatea nepotrivite varstei lor, eu nu as da 700 de lei pe niste adidasi niciodata, eu nu ies zilnic si nu ajung acasa la ora 11 cum fac unele fete din scoala mea, eu sunt timida, nu prea vorbesc cu baietii, nu imi doresc o relatie in niciun caz la varsta asta. Am foarte multe probleme pe cap si chiar nu am nevoie de o relatie. De ce fetele timide si simple nu sunt la fel de apreciate? Eu nu am tupeul lor, sunt o fata decenta, unii rad de mine din cauza asta, ma fac "moarta", rad de telefonul meu, de hainele mele, de faptul ca nu ies cu colegii, dar nu ies cu ei fiindca am alti prieteni buni cu care ies, sunt multumita cu numarul de prieteni buni pe care ii am, sincer ii pot numara pe degete. Eu mereu am considerat ca mai bine am putini prieteni, dar buni, decat multi si sa nu le pot spune nimic. Eu nu imi doresc prietenii false in care nu ma simt in largul meu, pentru mine un prieten inseamna mai mult decat sa iesim. Dar unii nu inteleg asta. Eu ma consider o fata foarte matura, copilaria mea m-a maturizat mult. Unii imi spun sa nu mai gandesc ca un adult, sa fiu copil. Dar sincer nu pot, eu nu am o copilarie normala. Am foarte multe probleme in familie, nici nu as avea timp sa le scriu aici, mi-ar lua cateva ore. Si colegii nu ma ajuta deloc cu rautatile lor. M-am saturat sa fiu mereu batjocorita pentru ca nu sunt ca alte fete. Cine ma place asa cum sunt, bine, cine nu, sa plece. Am avut foarte mult de suferit din cauza tatalui meu care m-a facut sa fiu ceea ce sunt azi, din cauza lui nu aveam niciun prieten si acum imi e frica sa vorbesc cu copii. Ma simt mereu in plus, mereu ma simt prost in preajma altora. Noroc ca am cativa prieteni cu care pot vorbi. De ce fetele vulgare, arogante si rele sunt mereu mai apreciate decat cele cuminti, timide si mature in adevaratul sens al cuvantului? Eu nu vad maturitatea in aspectul fizic. Ele se considera mature pentru ca arata cu 10 ani mai in varsta. Eu nu as putea sa fiu ca ele. Eu prefer sa fiu o fata ingrijita decat una nespalata dar care miroase a parfum scump de la un km si care are fata plina de fond de ten dar cand se demachiaza e plina de jeg pe fata. Cunosc cazuri. Eu nu o sa ma schimb pentru nimeni, orice ar face ei. Copiii sunt atat de rai.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa te aprecieze si pe tine baietii dupa 20+ ani incolo cand se satura de bagabontit cu fete ca ele si vor fete cuminti si serioase pentru o relatie adevarata

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca la un moment dat in viata baietilor le plac nebunele, asa cum fetelor le plac baietii rai. Pe masura ce se maturizeaza, incep sa aprecieze fetele normale, stai linistita

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca, se cred mai mari si mai destepte decat sunt, incercand sa imite fetele mai mari si femeile.
Dar nu generaliza, ca nu toate fetitele de 13 ani sunt arogante si vulgare, doar cele care nu primesc educatie acasa.
Cat priveste aprecierea lor, vine doar din partea baietilor care vor sa capete avantaje de pe urma lor.
Nu-ti fa probleme, vremea lor va apune dupa 25 de ani, cand nu se mai uita nimeni la ele, ca au deja un renume prost, iar baietii daca s-au distrat cu ele pana la varsta aic, nu le vor lua si de neveste, stiind cat sunt de vulgare si consumate.
Dar, viata fetitelor astora, nu ar trebui sa te preocupe pe tine!
Invata sa te intereseze doar propria-ti persoana, sa fii corecta si cuminte asa cum vrei, sa inveti ca asta-i important, sa-ti ajuti parintii si sa-ti faci un viitor care sa-ti aduca o cariera frumoasa si un viitor bun.

| Andreeush a răspuns:

Nu mai pune la suflet comentariile răutăcioase a celor din jur.
În primul rând trebuie să fii mândră de tine că ești o fată educată si care se respectă.
De ușuraticele alea care zici tu că au noroc nu trebuie să le bagi în seamă. Ele poate acum au atenția unor băieți fiindcă sunt precum niște cățele in călduri. Dar mai târziu peste un timp nu se va uita nici dracu la ele.

| Lioana a răspuns:

Tu vei fi apreciata mai tarziu, dupa ce termini scoala. Atunci toate fetele apreciate in scoala pentru motivele specificate de tine vor fi considerate usuratice.
Foarte bine faci daca nu vrei sa te schimbi dupa tiparul acelor fete.

| FaraNumePls a răspuns:

Sa stii ca slabe sanse sa citească cineva tot. Eu m-am uitat printre randuri laughing
Sa stii ca nu mereu au succes, sau au dar o dau in bară la un moment dat.
Uite ce am vazut eu pe Instagram, fetele astea populare (gen mini-influencer) au o grămadă de machiaj si par foarte mature chiar daca n-au mai mult de 18 ani. Stiu o tipa care are 14 si arata de 20 deci orice e posibil daca ai niste machiaje.
Tipele astea nu-s neapărat vulgare, cat tari in gura si cu un chip/corp frumos.
La baieti nu stiu, cei mai multi populari nu sunt genul ala bad boy, ci mai mult baby boy rolling on the floor)
Dupa parerea mea toti popularii astia au fițe, vreau nu vrei, la un moment dat cand o sa vada cata lume tine cu ei intr-o cearta, cate persoane ii apreciaza... o sa si-o ia in cap grav.
Nu trebuie sa ii bagi in seama, nici pe internet (exemplul meu), nici in viata reala. Totusi majoritatea in față nu pot sa iti spuna nimic pentru ca ei au doar degetele puse pe harță laughing (daca ma intelegi). Tu ai nevoie de doar de cativa amici buni, nu toata scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat, am 15 ani(in iulie fac 16) si vreau sa marturisesc ca nici eu nu inteleg asta. Adica tu chiar ai dreptate.
De fapt, eu prefer fetele care sunt: cuminti, ingrijite, educate, frumoase(fara fond de ten sau alte chestii, adica frumusete naturala), care sunt destul de cochete(dar nu exagerat), care iau note mari si care sunt deschise, dragute, amabile, si de preferat inalte(cam cat mine), blonde cu ochi albastri. Cam asta e fata visurilor mele.
Nici mie nu imi prea plac genul ala de fete,, zdrente"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat, am 15 ani(in iulie fac 16) si vreau sa marturisesc ca nici eu nu inteleg asta. Adica tu chiar ai dreptate.
De fapt, eu prefer fetele care sunt: cuminti, ingrijite, educate, frumoase(fara fond de ten sau alte chestii, adica frumusete naturala), care sunt destul de cochete(dar nu exagerat), care iau note mari si care sunt deschise, dragute, amabile, si de preferat inalte(cam cat mine), blonde cu ochi albastri. Cam asta e fata visurilor mele.
Nici mie nu imi prea plac genul ala de fete,, zdrente"
P.S. am citit tot ce ai scris

| Stropdeploaie a răspuns:

Chestia asta nu i de acum! Ci din totdeauna! Asa ca n ai ce face! Ele probabil provin din niste familii destramate! S au cu parinti nepasatori!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu cred că ești o fată destul de echilibrată și din această cauză ai câțiva prieteni pe care te poți baza cu adevărat. Persoanele ca tine sunt considerate ca fiind serioase și de încredere.

| Fleiby a răspuns:

Pai, cam asa merge lumea in care traim. Imita-i pe aia smecheri: cantareti, influence-ri etc, ca sa fi si tu smecher. Nu vrei? Atunci se va rade de tine si vei fi inlaturat din societatea "normala". Cu intrebarea asta demonstrezi ca esti macar putin interesata sa fi ca acele fete, dar ratiunea iti zice ca nu e bine. In timp nu te va mai interesa de ele, poate chiar le vei privi de sus.

| Corinacoco1998 a răspuns:

Buna! Am citit tot, in ciuda mesajului tau "naucitor" de lung, insa care m-a facut sa ma gandesc si eu putin mai mult la acest aspect al adolescentei. Fiind un pic mai mare ca tine, si facand de-alungul anilor parte din foarte multe anturaje, care mai de care, am cel mai detaliat raspuns pentru intrebarea ta. Ok, sa incepem cu esential si de ce fetele "vulgare" sau cum vrei tu sa le spui, sunt mai "apreciate" de oamenii di jurul lor. Bine, pai gandeste-te ca acele tipe, din punctul meu de vedere, si probabil si din al tau, fac totul numai ca sa iasa in evidenta. Si aici vreau sa evidentiez faptul ca nu toate o fac pentru a se da in stamba, ci pentru ca probabil pierce-urile sau mai stiu eu ce, reprezinta o pasiune pentru ele. Daca stai sa te gandesti, ai vazut si tu ca acele fete sunt "apreciate" numai de adolescenti ca si ele de altfel, nicidecum de niste adulti in toata firea, care analizeaza mult mai bine situatia. In jurul varstei de 16-17, la unii chiar si mai devreme, sau chiar mai tarziu, apare acea nevoie de a vrea sa fii bagat in seama, astfel foarte multi isi fac tatuaje, pierce-uri sau se imbraca mai extravagant, numai pentru nevoia de atentie. Si din tot ce am spus, sper ca ti-ai gasit raspunsul. Te rog mult ca pe viitor sa ramai exact cum esti tu, pentru ca mereu niste oameni cu capul pe umeri, educati si trecuti prin ale vietii, vor alege o fata ca tine, cuminte, si nu o fata, care doar stie sa injure sau sa se poarte prosteste. Nu fuma daca nu vrei, nu bea alcool daca nu vrei asta, nimeni nu-ti poate baga pe gat ceva ce tu nu doresti, este viata TA, deci TU trebuie s-o traiesti. Sper ca te-am ajutat cu dilema ta.