| Amberr a întrebat:

Am 14 ani si 54-55 kg la aproape 1.60, eu sunt plinuta de la solduri in jos..am citit pe net ca silueta mea se numeste forma de para laughing, adica sunt perfecta sus si mai grasa jos. Vreau sa slabesc 5 kg in 5 zile(stiu cum sa fac ca sa nu pun la loc, nu o sa fac mare efort pentru a ma mentine deoarece sunt sportiva si fac sport des si mult ) ..eu m.am ingrasat deoarece mi.a venit menstruatia pentru prima oara de la 7 ani. Asa a zis doctorul. Deoarece eu nu mananc mult deloc, shaormele sunt gretoase(le accept doar pe alea de la mc) si pizza mai accept cat de cat....nu mai mananc ciorba/supa de la varsta de 3 ani. Vreau sa folosesc dieta cu sirop de artar pentru 5 zile, si sa nu mananc foarte mult. Sau 10 zile sa o tin, sa slabesc 5 kg intr.un timp foarte scurt, iar apoi cate un kg pe luna timp de 5-10 luni. pot folosi dieta cu sirop de artar? Daca nu. Cum pot slabi 5 kg intr.un timp foarte scurt? M-am saturat si de urletele mamei, zice mereu ca sunt cat casa poporului si ca nu fac nimic ca sa slabesc dar eu am tot slabit si m-am ingrasat la loc deoarece nu mancam chiar cum trebuie dupa dieta. Imi spune ca o sa ma ingras si mai mult etc. Eu asa sunt destul de acceptata de persoane in ceea ce priveste silueta dar nu ma simt eu bine in corpul meu, si daca veniti cu raspunsuri gen "esti prea mica pentru a slabi" atunci nu mai raspundeti.

2 răspunsuri:
| AdaLeo a răspuns:

Eu am 1, 68 cm si 47, 5 kg. Ar trebui sa ma ingras cu inca cel putin 5 kg, daca iau in calcul ''catekg tb sa iau daca ai 1, x inaltime''. De la inceputul anului m-am ingrasat de la 39kg la 47, ceea ce, acum, e perfect. Nu trebuie neaparat sa slabesti. De exemplu, eu fac bicicleta zilnic cate 1 ora sau cate 180 abdomene si geno. Bieninteles, cu inceputul poti lua de la 10 min si cu 10-15 abdomene si geno. Eu fac acest program de 1 an jumate si mentionez ca sunt o pofticioasa si mananc destul de mult smug Totusi, nu ma ingras, dar fac si muschi lapicioare si abdomen. Deci, acest program cred ca te-ar putea ajuta si pe tine fara prea multe probleme! big grin

| DragosAlin a răspuns:

Ai innebunit? Cum naiba sa slabesti 5kg in 5 zile? Sanatos e 2-3 kg pe luna. sper ca e o gluma. + de asta e aproape imposibil sa slabesti 5 kg in 5 zile. n-ai cum. 1kg = 7000-8000 calori deci in total =35000 calorii-40000calorii. pur si simplu e imposibil! Pe langa ca faci foametea si o sa iti fie afectat organismul, sunt aproape sigur ca iti va ramane piele care iti va atarna si de aia mai scapi doar cu operatiehappy